Pardubická nemocnice řeší další problém, zdravotníci letos v červnu po porodu pozdě podali léky novorozenci, což vedlo k jeho zdravotnímu postižení.

Podle nemocnice pochybil personál. „Nemocnice Pardubického kraje zahájila prověřování postupů poskytnuté léčebné péče, jehož závěrem byl zjištěný možný nesoulad mezi doporučeným a realizovaným léčebným postupem ze strany plně kvalifikovaných lékařů,“ řekla mluvčí Kateřina Semrádová.

Podle České televize, která na případ upozornila, trpěla matka streptokokem typu B, jímž se plod může nakazit při porodu. Dítěti mají být včas nasazena antibiotika, personál nemocnice je novorozeněti dal o několik hodin později, což u dívky vedlo k postižení centrálního nervového systému a krvácení do mozku s trvalými následky.

„Šlo o náročný, předčasný porod pacientky s rizikovým těhotenstvím, kterou Pardubická nemocnice přijala poté, co ji předchozí dvě nemocniční pracoviště odmítla převzít,“ dodala Semrádová s tím,že ke komplikacím by nemuselo za běžného transportu a včasné aplikaci antibiotik před porodem dojít. Zdravotnickou dokumentaci nemocnice rodině předala.

Možné zanedbání péče

Případ začne vyšetřovat policie. „Do této chvíle policie nepřijala žádné trestní oznámení od rodiny, nicméně z úřední povinnosti se začne případem zabývat,“ uvedla policejní mluvčí Dita Holečková.

V poslední době je to však již druhý případ možného zanedbání péče, který je s Pardubickou nemocnicí spojován.

V kauze Adama Vyčítala, který po operaci mandlí skončil v bdělém kómatu, policie před nedávnem obvinila lékařku, dvě zdravotní sestry a nemocnici jako právnickou osobu. Obě komplikace jsou spojeny s dětským oddělením.

Na nepříznivou situaci v nemocnici v posledních dnech reagoval také její provozovatel Pardubický kraj, který po vedení zdravotního střediska žádá předložení návrhů s konkrétními změnami, které by měly dalším podobným problémům zabránit.

„Uložili jsme představenstvu předložit primárně organizační a případně také personální opatření, kterými chceme předejít možným nežádoucím situacím s vlivem na lidské zdraví,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že k tomuto kroku vedení kraje přivedlo zvyšující se riziko potenciálních sporů o postup lege artis, tedy o to, zda byla nejdostupnějšími moderními metodami kvalitně poskytnuta zdravotní péče. „Nežádoucí události jsou znepokojující a nepřijatelné a mají vliv na pověst nemocnice, proto jsme celou věc rozpohybovali. Čekáme, co nám bude předloženo, poté budeme reagovat,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Ladislav Valtr a dodal, že situaci nebude možné vyřešit bez personálních opatřeních.

Přichází o pacienty

O tom, že pověst nemocnice se zhoršila, svědčí i to, že pacienti raději podstupují operaci mandlí v sousedním Hradci Králové.

„Mohu potvrdit, že na dětskou ORL ambulanci ve Fakultní nemocnici Hradec Králové přichází více pacientů z Pardubicka. Nejedná se ale o dramatický nárůst a je stále v řešitelných mezích,“ okomentoval mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor.

Počty těchto operací v Pardubické nemocnici v poslední době podle Semrádové poklesly o třetinu až polovinu.