„Je to taková kombinace uživatelů,“ říká ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš, pod kterého systém spadá. Záznamové zařízení s obrazovkami a ovládáním kamer se nachází v místnosti dozorčího nástupiště, tedy Českých drah. „To znamená, že dozorčí má zároveň kompletní přehled o tom, co se mu děje na nádraží. V případě, že je potřeba přehrát záznam, tak ten je k dispozici buď pro Policii České republiky, která tady má obvodní oddělení, nebo městské policii. S tím, že městská policie má i online záznam z centrální kamery sledující dění v hale na našem operačním středisku v Pernerově ulici.“

Obraz z centrální kamery, která je umístěna nad tabulí s odjezdy vlaků, je tak nahráván dvakrát. A to i z toho praktického důvodu, aby státní policie nemusela s každou záležitosti zajíždět za strážníky.

Na nádraží kradou „cesťáci“

Záznam z kamer není pořizován jako plynulý, ale formou snímků - od dvou a více za sekundu. „Za většinou kriminálních činů, jako jsou drobné krádeže, stojí převážně lidé, kteří do města přijíždí na velmi krátkou dobu. Provedou to, co chtějí – ukradou, uloupí, ožebračí – a zase z města odjíždějí. Jsou to ,cesťáci’ po celé republice, takže je dobré mít přehled o tom, co se na nádraží děje,“ říká Petr Kvaš k oblasti, která spíše náleží státním policistům. „Z našeho pohledu jsou poměrně velkým problémem bezdomovci, kteří obtěžují lidi. Pro ně je nádraží, jako všude na světě, velmi zajímavou lokalitou, protože se tady pohybuje spousta osob,“ dodává Petr Kvaš.

Pardubice mají již dvacet kamer

 

První bezpečnostní kamery se na veřejných prostranství Pardubic objevily před deseti lety. Kromě nejnovějších na nádraží jich lze v ulicích města napočítat dalších jedenáct. Městská policie tak nyní ovládá systém o dvaceti kamerách.