Pardubický policista Alois Čapek , který měl podle obžaloby v srpnu 2010 z místa smrtelné dopravní nehody u Nemošic odcizit mobilní telefon mrtvého řidiče, byl ve středu odsouzen k osmiměsíčnímu trestu s odkladem na tři léta.

O případu

„Dopustil se trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby tím, že na místě nehody nalezl mobilní telefon Nokia 5530. Nález nezanesl do protokolu a přístroj si ponechal pro vlastní potřebu,“ konstatoval státní zástupce.

K nehodě došlo 11. srpna kolem desáté hodiny dopoledne na rovném silničním úseku mezi Ostřešany a Nemošicemi. Pětadvacetiletý řidič zde nezvládl své vozidlo a ve vysoké rychlosti narazil do stromu. Na místě zemřel. Právě v souvislosti s touto nehodou pak začátkem září Radek Malíř, ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje, zprostil policistu výkonu služby.

Obhajoba ale tvrdí, že policista k telefonu přišel legálním způsobem. „Telefon jsem zakoupil,“ bránil se policista. Dále uvedl, že při ohledávání dopravní nehody byly všechny nalezené věci řádně zaprotokolovány a označeny. Mobilní telefon se prý na místě nenacházel a nebyl nalezen ani po vyproštění řidiče z vraku. Na místě nehody se také pohybovalo hodně lidí.

„Policista je i nadále postaven mimo službu. O jeho dalším osudu se bude rozhodovat až ve chvíli, kdy bude k dispozici pravomocné rozhodnutí soudu,“ uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.