Podle státního zástupce Františka Jedličky se skupina v letech 2009 až 2013 vloupala do čtyř stovek domů a bytů v Čechách i na Moravě a způsobila škodu přesahující 12,5 milionu korun. Muži kradli v noci. Zpravidla se k domku prostříhali plotem a pak navrtali dveře nebo okna. Nejčastěji se zaměřovali na objekty v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

První případ byl zaznamenán v Havlovicích na Trutnovsku v v říjnu  roku 2009. Muži navrtali francouzské okno v rodinném domku, jehož majitele připravili o peníze a věci v hodnotě 12 520 korun, dalších 8350 korun stála oprava okna. Téže noci obžalovaní vnikli ještě do jednoho domu. Nic neukradli, ale zničili okno v hodnotě 12 tisíc korun.

Jejich úspěchy byly střídavé: občas si neodnesli nic, občas pár stovek, častěji však jejich kořist obsahovala věci a peníze v hodnotě zhruba desítky tisíc korun.  Někdy se však mohli opravdu radovat, například v Hradci Králové, kde jeden manželský pár připravili téměř o 300 tisíc korun, a nejvíce jim štěstí přálo na Plzeňsku, kde si z jednoho domu odnesli cennosti v hodnotě 1,2 milionu korun.

Muži dlouho unikali, protože byli opatrní: maskovali se, používali přístroj na noční vidění a na místo činu chodili pěšky, aby nikdo neviděl jejich auta. Policie se jim však přesto dsotala na stopu a  Piotr Jarosiński (35), Henryk Roman Kaczanowski (38), Radoslaw Stanislaw Kukla (35) a Damian Adam Wyrzucki (20) byli loni v červenci zadrženi na hraničním přechodu Králíky – Dolní Lipka. Spisový materiál, který policie k případu shromáždila, činí 20 tisíc stran a naplnil padesátku šanonů.

Muži však s policií příliš nespolupracovali, pouze jeden z nich přiznal, že ve čtyřech případech při krádežích pomáhal. Podle žalobce však proti nim svědčí mimo jiné otisky kleští a stopy po vrtácích, ale také biologické, trasologické a pachové stopy. Pokud soud mužům vinu prokáže, hrozí mužům až desetileté vězení.

Tři z obžalovaných poutají příbuzenské vztahy, dva  jsou bratři, třetí je nevlastní syn jednoho z nich. V úterý by je měl soud vyslechnout.