Jeho služební automobil ve středu v Praze, během jednání na ministerstvu životního prostředí, vykradli zloději. Rozbili okénko a z vozu odnesli autorádio a navigaci.

„Vůz jsme zaparkovali před ministerstvem. Řidič si na deset minut odskočil a během té chvilky se to celé odehrálo. Ze záznamů bezpečnostních kamer bylo patrné, že muž maskovaný kapucí je profesionál,“ sdělil primátor.

„Přestože nám tato událost trochu pokazila náladu, důležitější bylo samotné jednání s náměstkem ministra Karlem Bláhou. Z něj jsem měl velmi dobrý pocit. Je vidět, že ministerstvo se připomínkami k záměru zabývá skutečně komplexně,“ dodal Deml.

„Nechceme nechat problém spalovny usnout, proto jsme dnes jednali s náměstkem ministra životního prostředí Karlem Bláhou,“ řekl primátor. Zástupci města se zajímali o to, jak pokračuje proces EIA na modernizaci spalovny v Rybitví. Náměstek ministra během jednání potvrdil, že ministerstvo vydá konečné stanovisko k záměru společnosti AVE CZ do konce ledna tohoto roku. „Pan náměstek se prý za své praxe nesetkal se studií EIA s tolika připomínkami a výhradami veřejnosti, jako se jich sešlo ke spalovně, se zájmem tak široké veřejnosti a s tak jednotným přístupem obcí a měst i několika krajů a komunálních politiků napříč politickým spektrem,“ dodal primátor.

Spalovnu chce u Pardubic provozovat česko-rakouská společnost AVE CZ. Likvidovat má tisíce tun nebezpečných odpadů ročně. Ty by se sem svážely ze širokého okolí. Záměr narazil na prudký odpor veřejnosti i regionálních politiků. Petici proti spalovně podepsalo více než 47.000 lidí, veřejného projednávání studie vlivu stavby na veřejné prostředí (EIA), na které musela být pronajata ČEZ aréna, se zúčastnilo na sedm tisíc lidí a protáhlo se přes půlnoc.

„Z dnešního jednání jsem měl velmi dobrý pocit. Je vidět, že ministerstvo se připomínkami k záměru zabývá skutečně vážně a seriózně a že bude celou záležitost posuzovat komplexně, se zřetelem na názory odborníků, veřejnosti i municipalit­.Doufáme, že vše dopadne ku prospěchu našeho města, regionu a lidí, kteří zde žijí,“ zhodnotil jednání náměstek primátora Michal Koláček.

Nataša Hradní, tiskový odbor magistrátu Pardubic