V souvislosti s jeho případem se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dostal na stopu skupině bývalých brněnských policistů, kteří údajně vydírali podnikatele a zahlazovali kauzy. Městský soud v Praze o obnově řízení rozhodoval v úterý.

Jeho rozhodnutí je nepravomocné, Musil proti němu na místě podal stížnost. Státní zástupkyně, která soudu navrhla, aby návrh na obnovu procesu zamítl, se práva na podání stížnosti vzdala.

Josef Musil si podle pravomocného rozsudku v únoru 2009 objednal vraždu svých dvou bývalých obchodních partnerů z východních Čech, konkrétně z Chrudimska a Hradce Králové. U nich měl spolu se svým kolegou Tomášem Peškem několikamilionové dluhy. Zároveň chtěl jejich odstraněním ztížit policejní vyšetřování. Policie totiž Musila i Peška stíhala za úvěrové a jiné podvody. Potenciální oběti byly takzvanými bílými koňmi. Podnikatel se s požadavkem na zabití mužů obrátil na Eduarda Poláka, který mu podle obžaloby slíbil vraždy provést.

Pikantní je, že v té době byl Musil šéfem ždírecké organizace ODS.

Musil s obviněním ani se svým odsouzením nesouhlasí, za celou kauzou podle něj stojí jeho kolega Pešek. Právě na základě jeho udání policie podnikatele začala odposlouchávat a poté ho i zadržela.

Předseda senátu Kamil Kydalka však žádné nové skutečnosti, kvůli kterým by měl proces obnovit, nenašel. Stále podle něho platí, že Musil měl evidentní důvod zbavit se obou „bílých koní”.

Poláka soudce Kydalka v říjnu 2009 osvobodil, kriminalisté ale pojali podezření, že existuje zločinné spolčení mezi ním, jeho právním zástupcem a dalšími lidmi z údajného policejního gangu. Tato skupina brněnských bývalých policistů se podle ÚOOZ dopouštěla trestné činnosti od roku 1998 do roku 2010. Jsou podezřelí z 30 případů vydírání podnikatelů. Mezi stíhanými je i Polák.

(čtk, edi)