Jedná se o podvod, který patří k neodmyslitelným škraloupům, divoké éry mafiánského kapitalismu v Čechách druhé poloviny devadesátých let minulého století – případ Progres invest.

Podle obžaloby, která se ke zdejšímu soudu vrátila po takřka pěti a půl letech, podnikatel Vladimír Michek spolu se svým společníkem Pavlem Dvořákem v letech 1994 až 1997 vylákali od 21 tisíc důvěřivců pod slibem až dvacetinásobného zhodnocení půl miliardy korun. Když zkrachovali, zůstaly jim na účtech pouhé dva miliony.

„Byla jsem 
příliš důvěřivá“

U hradeckého soudu včera vypovídala jedna z bývalých zaměstnankyň Progres Investu Lenka B. Podle svých slov firmě ze začátku důvěřovala, avšak nakonec přišla o několik desítek tisíc korun. „O firmě jsem se dozvěděla od svého otce. Nejdříve jsem tam vložila nějaké peníze a ze začátku nebyl problém, slibované výnosy jsem dostávala. Poté jsem se u firmy nechala i zaměstnat,“ uvedla u soudu Lenka B. s tím, že po začátečních zkušenostech, kdy výnosy tvořily 36 procent z počátečního vkladu, doporučila firmu i svým známým. „Z firmy jsem odešla v době, kdy mi peníze najednou chodit přestaly,“ řekla Lenka B., která po firmě Progres Invest požaduje navrácení částky 250 tisíc korun. Její požadavek v soudní síni slyšel jen obžalovaný Pavel Dvořák. Židle určená pro jeho kolegu Vladimíra Michka zůstala prázdná, od roku 2004 o něm totiž není vidu ani slechu a soudní jednání s ním je vedeno jako s uprchlým.

V září roku 2006 hradecký krajský soud v ostře sledovaném procesu, kdy před soudem skandovali s transparenty lidé, kteří přišli o celoživotní úspory, poslal dvojici do vězení.

Zakladatele fondu Michka na devět a Dvořáka na 6,5 let. Jednapadesátiletého Michka však v nepřítomnosti, je uprchlý a dodnes ho nenašel ani Interpol. Tehdy osmačtyřicetiletý Dvořák se pro změnu odvolal a – úspěšně.

Vrchní soud totiž po půl roce, v dubnu 2007, verdikt zrušil. Ne kvůli výši trestu, ale pro procesní pochybení. Požaduje, aby v obnoveném líčení byli přesně specifikováni jednotliví poškození a výše jejich škod.

Jak šel čas v kauze Progres Invest:

1994
– Vznik firmy Progres Invest v Chrudimi, investiční společnost zakládá Vladimír Michek a slibuje vysoké úročení vkladů.
1994 – První podezření, že firma nemá potřebná povolení k tomu, aby disponovala s vklady klientů.
1995 – Činnost firmy prověřují ČSOB, policie a finanční úřad.
1997 – Michek převádí majoritní podíl firmy na TGV Zlín zastupované Toušem. Ještě téhož roku společnost Progres Invest končí činnost.
26. 2. 1998 – Byl vyhlášen konkurz. Lidé do společnosti vložili celoživotní úspory, hlásí se jich přes 21 tisíc a chtějí zpět 457 milionů korun.
2004 – U Krajského soudu v Hradci Králové padl první rozsudek.
Policie a Interpol od té doby marně pátrají po Vladimíru Michkovi. Podle neověřených informací v zahraničí zemřel. V roce 2009 hrozilo, že případ bude promlčen.
12. 9. 2006 – Krajský soud 
v Hradci vynesl rozsudek: Vladimír Michek – 9 let, Pavel Dvořák – 6,5 let.
12. 4. 2007 – Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a věc vrátil k došetření.
7. 6. 2007 – Krajský soud v Hradci Králové vrátil věc k došetření státnímu zástupci.
20. 6. 2011 – Případ dostal na stůl soudce Petr Mráka.
3. 1. 2012 – Začíná obnovené hlavní líčení.