VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Vstávali ve tři hodiny, aby mohli ničit

Pardubice - /FOTO/VIDEO/ Poškozených vozidel jsou v Pardubicích stovky. O víkendu spadla klec, policie dopadla pachatele přímo při činu

3.3.2009 16
SDÍLEJ:

Pneumatikoví škůdci opouštějí po výslechu policejní stanici. Na kontě mají několik stovek poškozených pneumatik v centru městaFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Majitelé aut mohou už snad klidně spát. Propichování pneumatik o víkendu zarazila pachatelům přímo při činu pardubická policie. Všechno má na svědomí dvojice z Polabin. Co však bylo i pro kriminalisty velkým překvapením, to byl především jejich věk.

Motivem byla závist?

Deníku se podařilo vypátrat, že se jedná o Janu (55) a Františka (56) Štěpánkovi z Polabin. Tato manželská dvojice se paradoxně vyhýbala ničení v okolí svého bydliště, ale o to více řádila v centru města. Jejich motiv je zatím záhadou. Spekuluje se o tom, že vše dělali čistě jen ze závisti či nepřejícnosti!

K zadržení těchto obávaných škodičů došlo v sobotu v noci a významně k tomu dopomohl kamerový systém městské policie. Strážníci v přímém přenosu sledovali, jak dvojice na náměstí Čsl. legií poškozuje další vozidlo. Následně tedy muži zákona vyrazili na místo, kde pak pachatele, kteří několik měsíců pili krev celému městu, zatkli. To se však neobešlo bez menší potyčky. Povedená dvojice se totiž chtěla prát.

„Jeden z policistů inkasoval při zatýkání několik prudkých úderů příruční taškou. Ženě byl později za tuto agresivitu k obvinění připočten i útok na veřejného činitele,“ uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Dvojice zločinců dala posléze zabrat i kriminalistům, ačkoliv byla dopadena přímo při činu. Výslech trval několik hodin, v jejich neprospěch mluví jak záznamy kamer, tak vyrobené „šídlo“, kterým pneumatiky poškozovali a které jim bylo zabaveno.

Příliš mluvit se jim nechtělo ani před naší kamerou. Za své činy se zřejmě Štěpánkovi styděli natolik, že se před objektivy skrývali za roztaženým deštníkem a vyhrožovali žalobou i fyzickým napadením. Na otázku, jak a kdy hodlají vyrovnat škodu, kterou způsobili desítkám motoristů, odpověď nenašli.

Svým jednáním mohli způsobit i mnohem víc než majetkovou škodu. „Ne všechny poškozené pneumatiky se totiž vypustily ihned. Mohlo tak klidně dojít k tomu, že by se závada projevila až při jízdě a nehoda by byla na světě,“ upozornil jeden z policistů.

Policie manžele obvinila z poškozování cizí věci, za které jim hrozí pouhý rok odnětí svobody. Štěpánková je navíc obviněna z útoku na veřejného činitele. Tady už je ve hře tříletý trest.

Manželé mají podle zatím neúplné statistiky na kontě několik desítek poškozených aut, celkem přes sto propíchaných pneumatik, a to šídlem za asi pět korun. Přitom u jediného auta v průběhu roku propíchali i devět pneumatik. Jen při ceně 2500 korun za jednu pneumatiku je tak celková škoda minimálně čtvrt milionu korun.

Manželský pár vstával ve tři hodiny, aby mohl ničit auta!

„Starší manželé začali s poškozováním vozidel v říjnu loňského roku a se svým úchylným jednáním nepřestávali ani v době silných mrazů, kdy ten, kdo nemusel, raději z tepla postele nevylézal. Jaká síla musela hnát oba manžele k tomu, aby kolem třetí hodiny ranní vstávali a pěšky se vydávali z Polabin do centra města!“ řekl našemu Deníku zástupce ředitele pardubické městské policie Pavel Čejka.
Případů propíchaných pneumatik, nešťastných a současně rozzuřených majitelů aut postupně přibývalo.

#nahled|https://g.denik.cz/45/50/ftg_mapka_gumy_trasa_pce_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/45/50/ftg_mapka_gumy_trasa_pce.jpg|Trasa městem, kterou dvojice škůdců často procházela.#

TRASA MĚSTEM, KTEROU DVOJICE OBVYKLE VYRÁŽELA, ZAČÍNALA NA HLAVNÍM NÁDRAŽÍ - ZPRAVIDLA VE ČTYŘI HODINY RÁNO V SOBOTU


„Vybraní strážníci městské policie pravidelně vyhodnocovali záběry kamerového systému, až si jeden z nich, který se analýzou záběrů zabýval nejvíce, povšiml jednoho postaršího páru, který se vyskytoval vždy tam, kde docházelo k propichování pneumatik nejčastěji.
Analytik se dvojicí začal zabývat cíleně a brzy zjistil, že téměř každodenní trasa manželů začínala kolem čtvrté hodiny ranní na nádraží, odkud se vydávali do města ulicemi Palackého, Nerudovou, přes náměstí Čs. legií, dále pokračovali ulicí Smilova až na Staré město, odkud se pak vraceli přibližně stejnou cestou nazpět. A právě po této trase bylo poškozených vozidel nejvíce,“ uvedl Čejka.
Podezření se změnilo v jistotu, když byl muž nejméně ve dvou případech kamerami zachycen přímo při činu.

Poznatek byl neprodleně předán Policii České republiky, jejíž pracovníci kriminální služby povedenou dvojici v sobotu brzy ráno zadrželi přímo při činu.

„Majitelé aut už mohou opravdu klidně spát, ale přece jenom zůstává otevřená otázka – jak a kdy úchylný pár důchodců vyrovná škodu?“ klade si otázku zástupce šéfa pardubických strážníků.

Nešťastná z řádění manželské dvojice byla i starostka městského obvodu 1 Hana Tomanová. „Už od října za mnou chodilo i několik lidí týdně s tím, že mají propíchané pneumatiky. Každý si myslel, že je to nějaká osobní msta, nikoho nenapadlo, že by mohlo jít o vandalství,“ řekla Hana Tomanová. Právě v „jejím“ rajonu totiž Štěpánkovi řádili nejvíce. Jejich činy se pak zabýval i primátor Deml a bezpečnostní rada města.

(Jiří Sejkora, Jan Šafář)

Autor:

Místo události:
3.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby skončily, začíná sčítání hlasů. Snímky jsou z volební místnosti v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
AKTUALIZOVÁNO
20

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pardubice - Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení