Intenzívního výcviku se účastnili nejen psovodi a psi Městské policie Pardubice a Lázně Bohdaneč, ale také několik dalších pejskařů, kteří cvičí svoje psy například na ochranu majetku apod.

Výcvik policejních psovodů se tentokrát zaměřil především na taktické postupy při zákrocích policistů v týmu se psovodem a se psem v různých nebezpečných situacích včetně zákroku ve velmi stísněných prostorách či zásah přes vodní tok. Podle našich informací byl samozřejmostí i nácvik taktiky zákroku proti ozbrojenému pachateli, kde se do „přestřelky“ zapojili i zasahující strážníci a pes.

„Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Jen sladění pohybu skupinky strážníků při střelbě, aby pak při skutečné akci nedošlo ke zkřížení palby a postřílení policistů mezi sebou, zabere značný čas nácviku. A do toho ještě použít psa a pohybovat se v týmu tak, aby zvíře nebylo zraněno střelbou policistů, to je už značně komplikované,“ řekla našemu Deníku jeden z účastníků tohoto soustředění. Podle něj jsou tyto situace po psychické stránce velmi obtížné, a to hlavně pro psa. „Většina psů zná z výcviku jen situace, kdy střílí pouze pachatel. A navíc jen zepředu. Střelba vlastního psovoda tak dovede služebního psa pořádně zmást,“ vysvětlil jeden z policistů.