Tragická květnová havárie na chrasteckém náměstí, při které zahynuli osmadvacetiletá Veronika Nováková a její tříletý syn Kryštůfek, měla včera dohru u Okresního soudu v Chrudimi. Po deváté hodině sem eskorta přivedla obžalovaného šestadvacetiletého Luboše Sahulu. Tento mladík seděl 22. května za volantem peugeotu, který na chodníku ukončil dva lidské životy. Sahula byl pod vlivem drog a nevlastnil řidičské oprávnění.

Luboše Sahulu ze Žďáru nad Sázavou, který byl vzápětí po svém činu převezen do vazební cely, státní zástupce obvinil ze spáchání tří trestných činů. V první řadě je to ohrožení pod vlivem návykové látky. Obžalovaný se po havárii přiznal, že osudného dne si aplikoval žilně psychotropní látku. V podvečer mu byly odebrány krev a moč, ve kterých byly zbytky metamfetaminu a amfetaminu přítomny. Před chrudimským samosoudcem Petrem Žandou ale tvrdil, že vzal drogu o den dříve, takže nemohl být v době havárie pod vlivem pervitinu. Znalecký posudek však jeho slova vyvrátil. Sahulova přítelkyně Martina, která v té době jela s ním, původně vozidlo Peugeot řídila. Sahula usedl za volant v Chrudimi. „Martinu bolely zuby, nemohla řídit. Byl jsem v pořádku,“ tvrdil Sahula.

Výslechem mladé ženy, která jela v autě s ním, ale vyšly na světlo jiné informace. „Pohádali jsme se, nechtěla jsem, aby řídil. Chtěla jsem si jen odpočinout od bolesti a potom jet sama. Ale nedovolil to,“ řekla. Nelíbilo se jí, že po cestě do Chrasti „machruje“. Těsně před nárazem do skupinky lidí viděla jeho hlavu, jak je skloněná dolů. Luboš Sahula tvrdil, že zřejmě upadl do mikrospánku. Soudní znalec ale míní, že jde o takzvaný „dojezd“ drogy, která ho utlumila a připravila o soustředěnost.

Muž, který připravil o život Veroniku a Kryštůfka, byl osmkrát soudně trestán. V úterý dostal trest v horní hranici sazby, tedy pět let odnětí svobody. „Věděli jsme, že to víc nebude. Je to vůči nám výsměch, ale věříme, že zároveň i impuls pro zákonodárce,“ řekli po líčení otec a manžel Veroniky.
Obhájce Luboše Sahuly si ponechal osmidenní lhůtu na odvolání. Jeho klient řídil pod vlivem návykové látky, mařil výkon úředního rozhodnutí tím, že řídil navzdory nařízenému zákazu. Řidičské oprávnění nikdy nevlastnil. Třetím trestným činem, kterého se dopustil, je ublížení na zdraví – jinému z nedbalosti způsobil smrt proto, že porušil důležitou povinnost uloženou mu podle zákona.

Obžalovaný v úterý po dvouhodinovém soudním líčení obdržel trest na samé horní hranici sazby. Státní zástupce i samosoudce jeho jednání klasifikovali jako společensky nebezpečné. „Projevená lítost nad tím, co způsobil, nemůže vyvážit okolnosti havárie,“ poznamenal po vynesení rozsudku chrudimský samosoudce Petr Žanda.