Podle obžaloby k podvodům docházelo mezi roky 2010 až 2015 v Pardubickém, Libereckém, Královéhradeckém i Středočeském kraji. Součástí mělo být 297 pojistných událostí.

Hlavní osobou v celém případu je podle státního zástupce Eduard Pekař, pod jehož vedením prý pojišťovací agenti uzavírali s vybranými lidmi pojistné smlouvy na životní a úrazové pojištění. Z nich pak získávali peníze za fiktivní úrazy.

V pondělí se u soudu přehrávaly odposlechy telefonních hovorů Zdeňka Trse a dalších zapojených osob.

Zdeněk Trs podle spisu na podvodech spolupracoval s Eduardem Pekařem a nastrčené pojistníky sháněl v Libereckém kraji. Trs byl také v začátcích zapojen jako pacient s úrazem kolene.

Ilustrační foto
Pěstovat jablka se sadařům v kraji kvůli levnému dovozu téměř nevyplatí

Eduard Pekař už v roce 2020 vinu odmítl. „Úrazy se staly. Pojišťovnám jsem ročně přinášel desítky milionů. Svoji práci jsem dělat dobře,“ řekl tehdy.

Peníze z pojistek se podle obžaloby vybíraly na úrazy, které se vůbec nestaly, nebo nešlo o aktuální zranění, případně se staly, ale léčba byla cíleně prodlužována. Peníze šly i na banální úrazy na které by se běžně pojištění nevztahovalo. Zapojení pacienti byli poučení, co mají říkat a jak se chovat, stejně tak i lékaři.

„Obžalovaní po celém území České republiky vyhledávali takzvané nastrčené pojistníky, tedy pojištěné osoby, kteří za slíbenou odměnu souhlasili s tím, že na jejich osobu, případně na další, budou uzavřeny pojistné smlouvy na životní a úrazové pojištění, s eventuálním příslibem, že za ně bude hrazeno měsíční pojistné z těchto uzavřených pojistných smluv a následně po uzavření pojistných smluv budou na jejich osobu nebo rodinné příslušníky uplatněny pojistné události s fiktivními úrazy za účelem vylákání pojistného plnění od jednotlivých komerčních pojišťoven,“ stojí v obžalobě.

Ilustrační foto.
V pardubickém baru popíjela parta nezletilých. Někteří měli až 1,5 promile

Jde o rozsáhlý případ, jehož spis má téměř 600 stran. Soud byl kvůli nemoci už dvakrát odložen. Soudní jednání by mělo trvat celý týden s tím, že rozsudek určitě vynesen nebude, protože další dokazování potrvá ještě několik měsíců.

Další jednání bude podle předsedy senátu Jana Šlosara v květnu a červnu, kdy se soud projedná znalecké posudky a vyslechne svědky. Konečný rozsudek padne možná v říjnu.