Protistrana si však stojí za svým a v Némethově chování žalovaný zločin spatřuje.

Jediná shoda: napadení u výtahu

A co se vlastně stalo? V polovině listopadu loňského roku došlo v rychnovské bytovce k šarvátce mezi obžalovaným a dvěma důchodci, Stanislavem P. a Jiřím B. Ti po incidentu skončili se zraněními dolních končetin v nemocnici.

Podle Németha byl incident vyvrcholením dlouhodobých sousedských sporů s Jiřím B. „V tom baráku žiju dva roky a sousedovi asi vadí, že jsem  cikán. Několikrát na mě dokonce poslal policii," řekl Németh a dodal, že v inkriminovaný den měl u sebe v bytě 
návštěvu.

„Pouštěli jsme si trošku nahlas hudbu. Pak však přišla policie a řekla nám, ať ji ztišíme, že rušíme sousedy. To jsme udělali. Chvilku nato jsem si šel dolů do restaurace koupit cigarety. Na zpáteční cestě jsem potkal souseda s jeho kamarádem," uvedl obžalovaný s tím, že se měl jen Jiřího B. zeptat, proč při sebemenším náznaku problémů volá policii a nepřijde si o tom s ním promluvit. „On však na mě vyjel a začal mi nadávat. Pak se proti mně ohnal francouzskou holí a i s kamarádem odjeli výtahem," řekl soudu Németh, který si prý takové jednání nechtěl nechat líbit a za oběma muži se vydal druhým výtahem.

„Dohonil jsem je a chtěl jsem se zeptat, proč mě napadl. Jeho kamarád mě však okřikl a začal se na mě sápat. Roztrhl mi košili a řetízek. Odhodil jsem ho na zem a tím jsem mu nejspíš zlomil nohu. V tu chvíli mě Jiří B. znovu napadl holí a také mě udeřil do tváře. Také jsem ho odstrčil. Najednou tam byli policajti a já za chvilku ležel v kozelci na zemi," uvedl Németh. Dodal, že v tu dobu měl v sobě asi šest piv, ale necítil se být pod vlivem alkoholu.

„Na druhou stranu vím, že jsem alkohol pít neměl, protože ho mám zakázaný. Ale je třeba dodat, že jsem se jen bránil proti útoku dvou důchodců. Poté jsem se jim chtěl omluvit, ale oni moji omluvu nepřijali," uvedl obžalovaný.

Jeho popis události však vůbec nekorespondoval s výpověďmi zraněných mužů či svědků.

„Toho dne za mnou přijel Standa a přivezl mi kapra. V tu dobu jsem byl totiž krátce po operaci a na ryby jsem chodit nemohl. Najednou jsme uslyšeli z chodby nějak rámus. Nějak jsme si toho nevšímali a klidně si dál povídali," řekl před soudem Jiří B. a dodal, že když jeho kamarád odcházel, chtěl jít na cigaretu. „Najednou na mě volá manželka, že pan Németh bezdůvodně Standu u výtahu mlátí. Vzal jsem si tedy hůl a šel jsem za nimi. Oni však odjeli výtahem dolů," řekl Jiří B. s tím, že se za oběma muži tedy vydal.

„Dole jsem pak už jen viděl, jak Standa leží na zemi a úpí bolestí. Pan Németh se na mě vrhl, dal mi pěstí a povalil mě na zem. Víc si toho nepamatuji," uvedl Jiří B.

Výpověď Stanislava S. dala soudu další střípek do mozaiky. „Vyšel jsem od Jirky z bytu. Všude byla tma,  a tak jsem si chtěl rozsvítit. Najednou na mě pan Németh vybafnul s tím, co jako jsem dělal u něj v bytě. Řekl jsem mu, že jsem u něj vůbec nebyl. To mu však nestačilo a začal do mě žďuchat. Odjel jsem výtahem a dole se na mě vrhl. Pak už si také nic nepamatuji. Probudil jsem se až v nemocnici," přečetl předseda trestního senátu Miroslav Veselský mužovu výpověď.