Podle rozhodnutí senátu se muž dopustil podvodu. O půl roku tak soud snížil svůj původní rozsudek z dubna loňského roku, kdy obžalovaného poslal za mříže na pět a půl roku. Tento verdikt však nenabyl právní moci. Odvolací vrchní soud totiž vrátil případ do Hradce k doplnění dokazování. Avšak ani nynější rozhodnutí hradeckého soudu není pravomocné, Filip se na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Obžaloba Petra Filipa vinila z prodeje falešných pohledávek, zpronevěry, zkreslování účetnictví a maření konkurzu, který byl na Vatelu v roce 2004 uvalen. Nakonec však byl jak při loňském, tak letošním hlavním líčení usvědčen pouze z podvodů a ze zkreslování účetnictví. Zpronevěru se mu nepodařilo prokázat, stejně tak byl zproštěn obžaloby v bodu porušování povinností v insolvenčním řízení.

Podle obžaloby měl Filip od srpna do října 2003 prodat vymahačské společnosti Transfinance fiktivní pohledávky, které měla mít Vatela u svých odběratelů. „Faktury nebyly podloženy žádným zbožím,“ tvrdil státní zástupce.

Vymahačské firmě Transfinance tím měl obžalovaný způsobit škodu ve výši přesahující pět a půl milionu korun. Firmy, které měly Vatele dlužit, tvrdily, že od ní žádné zboží neobdržely. Krajský soud tuto škodu uznal a Filip by ji tak měl podle verdiktu vrátit.

„Nejednalo se o podvodné jednání,“ bránil se od počátku trestního řízení Petr Filip s tím, že byly uzavřeny i smlouvy o obchodech budoucích, které se však neuskutečnily.

Filip si měl také v červenci 2004 vypůjčit od společnosti Hellas Litomyšl 1,175 milionu korun. Firmě uvedl, že peníze potřebuje na výplatu mezd svých zaměstnanců. Půjčku nemohl splatit, proto společnosti Hellas jako vyrovnání nabídl smlouvy o podstoupení neexistujících pohledávek u jedné firmy. Za falešné faktury Hellas nic nedostala. I tady byla při hlavním líčení obžaloba úspěšná.