Okresní soud v Pardubicích v úterý zprostil obžaloby podnikatele Luďka Zahradníka. Ten byl obviněn z nelegálního zavezení jezírka v areálu bývalé cihelny u Mikulovic odpadky.
Kauza se táhne již více než čtyři roky a pardubický okresní soud již jednou shledal Zahradníka vinným. Ten se však odvolal a nyní dosáhl zprošťujícího rozsudku.

„V původním rozhodnutí jsem vycházel z jiného znaleckého posudku. Přitom stanovení výměry biotopu chráněných živočichů bylo zásadní, protože, aby se jednalo o trestný čin, musela by být zničena plocha větší než pět hektarů,“ vysvětlil soudce Jan Šlosar s tím, že pokud vzniknou jakékoliv pochybnosti, tak je nutné je interpretovat ve prospěch obžalovaného.

Soudní znalec Mojmír Vlašín stanovil minimální hranice biotopu na 2,5 hektaru. Na této ploše mělo v důsledku stavebních prací přijít o přirozené prostředí hned několika druhů chráněných živočichů jako třeba břehule, rosnička či kriticky ohrožený čolek. Obhájce jednatele firmy Skládka Elzet Luďka Zahradníka upozorňoval také na silnici první třídy, která územím skládky prochází.
„Jednání mého klienta nemá potřebný stupeň společenské nebezpečnosti, aby mohlo být označeno za trestný čin,“ nechal se slyšet obhájce Jiří Komárek.

Samotný Luděk Zahradník se k soudnímu přelíčení nedostavil, protože byl služebně v zahraničí. Zahradník při stavbě skládky postupoval podle stavebního povolení. To však podle státní zástupkyně nehraje roli, jelikož, aby mohl zasahovat do prostředí ohrožených živočichů, musí mít udělenou výjimku od ministerstva životního prostředí.

O výjimku Luděk Zahradník žádal již v roce 1999, ale ministerstvo mu ji udělilo teprve v prosinci loňského roku.
Státní zástupkyně si ponechala osmidenní lhůtu na odvolání. Pokud by svého práva využila, stěhoval by se případ opět ke Krajskému soudu v Hradci Králové.

(Lukáš Dubský)