Bankovní loupeže, kdy banda ozbrojených lupičů vtrhne do finanční instituce se škraboškou na hlavě a pistolí v ruce, dnes až na výjimky patří spíše do filmů pro pamětníky. Současným banditům stačí počítač. U něj s kávou v ruce jen čekají, až jim člověk své celoživotní úspory přinese takřka na zlatém podnosu. Trik novodobých loupežníků spočívá v okopírování webových stránek bank, kde nicnetušící oběť vyplní své přihlašovací údaje a v dobré víře, že se nic nemůže stát, dá do rukou podvodníků všechny své osobní údaje.

Když pak lidé začnou do kolonek vyplňovat své uživatelské jméno a heslo, začnou si mnout zloději ruce. „Stránky vypadají jako web banky, jde ale o podvodné odkazy, kvůli kterým mohou lidé přijít o peníze. Před zadáním přístupových údajů doporučujeme zkontrolovat adresu,“ informovala na svém webu Česká bankovní asociace.

Ta také uvádí, že počet kybernetických podvodů rok od roku roste. „Meziročně se zdvojnásobil. Za celý loňský rok odhadujeme škodu ve výši miliardy korun. Stejné částky dosáhli kyberzločinci letos už v polovině roku.

Riziko okradení nehrozí jen v případně falešných bankovních účtů. „Mezi nejnovější typy podvodů patří vedle falešných stránek bank nově také podvody s příspěvkem pět tisíc korun na dítě, kdy chodí falešná textová zpráva, která jménem ministerstva práce a sociálních věcí láká z lidí údaje o bankovním účtu,“ uvedl mluvčí asociace Radek Šalša.

Nový trik šmejdů - aktualizace internetového bankovnictví | Video: Vojtěch Krňanský