Pardubický okresní soud se vrátil k případu z 1. července, kdy se kolem deváté večer v Anenské ulici poprala skupina osob. Server Romea.cz hned druhý den uvedl, že šlo o konflikt mezi 15 Romy a trojicí Ukrajinců. Jeden z účastníků konfliktu byl lehce zraněn, měl pořezaný obličej a musel na ošetření do nemocnice. Po ošetření měl dva stehy na tváři.

Potyčka patnácti Romů a třech Ukrajinců v sobotu večer si vyžádala zranění. Romově z celého Česka reagovali shromážděním v Pardubicích a neohlášeným protestním průvodem na místo incidentu.
Rvačka a demonstrace. V ulicích Pardubic bude po rušném víkendu více policistů

„Po příjezdu policistů bylo na místě asi 18 lidí, kteří se vzájemně fyzicky napadali. Policistům se podařilo vyhrocenou situaci po chvíli uklidnit a obě skupiny od sebe oddělit,“ uvedla v červenci policejní mluvčí Markéta Janovská. Ihned po rvačce tři účastníky policisté na místě zadrželi a převezli na služebnu. Podle informací šlo o dva příslušníky České republiky a jednoho Ukrajince.

Podle policistů hrál hlavní roli nejspíše alkohol.

Soud o trestech rozhodl za zavřenými dveřmi takzvaným trestním příkazem, tedy bez veřejného projednání. Seznam Zprávám to potvrdil mluvčí soudu Karel Gobernac.

V Pardubicích se po bitce protestovalo, podívejte se na video:

Zdroj: Kateřina Chládková

„Trestní příkazy ještě nebyly doručeny obžalovaným, nelze proto říct, jak soud rozhodl,“ řekl mluvčí Gobernac. Doplnil však obecně, že trestním příkazem není možné obžalované odsoudit k trestu ve vězení. Za přečin výtržnictví jim hrozilo až dva roky vězení.

Potyčka patnácti Romů a třech Ukrajinců v sobotu večer si vyžádala zranění. Romově z celého Česka reagovali shromážděním v Pardubicích a neohlášeným protestním průvodem na místo incidentu.
Bezpečnost! skandovali Romové. Centrem Pardubic prošly stovky demonstrantů

Podle mluvčí krajské policie o dalších podobných incidentech v Pardubicích v poslední době nemá policie informace. Případ ze začátku léta přesto rozdmýchal, nejen v Pardubicích, hodně emocí. Rvačka strhla lavinu událostí. Vše vyvrcholilo pochodem téměř tisíce Romů, kteří hned druhý den v centru Pardubic protestovali proti násilí a ukrajinským přistěhovalcům.

V Pardubicích se následně sešli také zástupci policie, města a ukrajinské a romské komunity. Všechny dotčené strany se shodly na tom, že konflikt v Anenské ulici nebyl vyústěním dlouhodobých sporů mezi komunitami, ale šlo o individuální incident.