Na rozdíl od tohoto případu myslivec od Lipce ránu přežil a zásadní je také to, že střelec nebyl pod vlivem alkoholu. "U všech tří osob, které se na místě nacházely, byla provedena dechová zkouška s negativním výsledkem," potvrdila mluvčí krajského ředitelství policie Dita Holečková. Obvinění zatím nepadlo, ale zřejmě se čin bude posuzovat jako nedbalostní způsob újmy na zdraví. Postřelený muž byl převezen do nemocnice.

"Na místo vyjely i dvě dobrovolné jednotky hasičů z Hrochova Týnce a Moravan. Hasiči poskytli zraněnému muži kompletní ošetření ještě před příjezdem zdravotníků," potvrdila mluvčí krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Ilustrační foto.
Myslivec zastřelil kolegu. Spletl si ho s divočákem

Tragický případ, kterým se zabýval okresní soud, se stal 28. září 2019 v Kojicích na Pardubicku. Opět šlo o částečně posekané pole s kukuřicí, kde se černá zvěř v tomto období stále pohybuje. Střelec tehdy sestupoval ze schůdků kombajnu, když z jeho zbraně vyšla rána. Pětačtyřicetiletému muži se stala osudnou, na místě zemřel. "Obžalovaný muž byl tehdy pod vlivem alkoholu," potvrdil Deníku mluvčí Okresního soudu v Pardubicích Karel Gobernac.

Předešli nařčení z předpojatosti

Případ si překvapivě nepřevzali pardubičtí policisté. Předali jej sousedním kolegům, podle informací Deníku měl mít totiž střelec příbuzenské vazby s pardubickou policií. „Královéhradečtí kriminalisté si případ převzali, aby předešli spekulacím o možné podjatosti v průběhu vyšetřování," řekla policejní mluvčí Alena Kacálková.

Postřelení myslivce ve většině případů provází nedbalost a hrubé porušení předpisů. Ranní kořalka na "pevnou ruku" a zahřátí už patří k minulosti, členové Hubertova cechu jsou kontrolováni policisty. Jejich návštěvu honu mohou očekávat kdykoliv. "Termíny honů se nahlašují půl roku dopředu, takže je známé místo srazu i kontakt na hospodáře. Mnohokrát jsem už zažil kontrolu, a to nejen na začátku, ale i uprostřed honu, kdy policisté vybrali několik lidí k dechové zkoušce. Samozřejmě s negativním výsledkem, to už si nikdo nedovolí, aby požil alkohol," řekl Jan Svoboda z Mysliveckého sdružení Chrast - Skála.

Pardubická Třída Míru.
Vady na kráse Pardubic: Zapomenuté památky i kontejnery a odpadky

K nešťastné události, jakým je postřelení myslivce, může podle jeho slov dojít kdekoliv a kdykoliv. "Je to o zodpovědnosti každého člověka. Střela letí na vzdálenost čtyř kilometrů, kdykoliv se může odrazit třeba od kamene. Je třeba jednat se zbraní s velkým rozmyslem," zdůraznil Svoboda.