Za znásilnění dívky v Novém Bydžově na Hradecku, které rozpoutalo zdejší antiromské vášně, půjde pachatel Jindřich Volf na deset let do vězení. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, ke kterému se Volf odvolal.

Soud tak potvrdil zářijový verdikt Krajského soudu v Hradci Králové. O rozsudku informoval mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Volf před soudy odmítal, že by dívku znásilnil, prý jednala dobrovolně a svedla ho. Po znásilnění se lidé domáhali zajištění vyšší bezpečnosti ve městě. Radnice uvedla, že za stoupající kriminalitu mohou Romové.

Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Vrchní soud se již jednou případem zabýval. Prvoinstanční rozsudek ale v minulosti zrušil a kauzu vrátil do Hradce Králové kvůli doplnění dokazování o výslech poškozené a také promítnutí záznamů z bezpečnostních kamer v centru města. Dívka však před soudem nevypovídala, protože to neumožnil její zdravotní stav.

„Snaží se zapojit do běžného života, ale příznaky posttraumatické stresové poruchy u ní přetrvávají. Výslech u soudu by mohl její stav zhoršit,” řekla v září před před prvoinstančním senátem její ošetřující lékařka.

Volf dostal trest za více skutků. Podle soudů se vedle znásilnění z loňského listopadu dopustil také výtržnictví, krádeže a nebezpečného vyhrožování. Soudy také Volfovi uložily psychiatrické ochranné léčení v ambulantní formě.

Po znásilnění dívky ve městě vznikla petice, v níž lidé požadovali zajištění bezpečnosti. Radnice za původce problémů označila Romy a přijala sérii bezpečnostních opatření. Do Bydžova v souvislosti s protiromskými náladami ve městě v březnu dorazili také příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a jejich odpůrci.

Starosta Bydžova Pavel Louda už v květnu řekl, že jednání Volfa situaci ve městě vyhrotilo. „Ten člověk tady terorizoval, otravoval a ohrožoval dlouhodobě lidi. Dostal patřičnou odměnu a budiž to výstrahou pro ostatní, kteří mají podobné choutky a chování,” uvedl po prvním odsuzujícím verdiktu Louda.

(čtk, red)