Čtyři svědci vypovídali včera u Okresního soudu v Pardubicích ve věci jezírka v Blatě u Mikulovic, které podle žaloby nechal zavést odpady podnikatel Luděk Zahradník.
„Podle nás bylo jezírko zavezeno nelegálně a za nečinného přihlížení pardubických úřadů,“ je přesvědčen Václav Průšek z mikulovického ekologického sdružení, které se v kauze od začátku angažuje.
Žalující stranou ale v tomto zajímavém a komplikovaném případu je nakonec sám stát, podle kterého se Luděk Zahradník coby jednatel firmy dopustil trestného činu ohrožení životního prostředí.
U původně povolené skládky se totiž později ukázalo, že v jezírku žije několik chráněných živočichů. Žádost o výjimku, podaná Luďkem Zahradníkem v roce 1999 na Ministerstvo životního prostředí České republiky, nebyla dosud ani po devíti letech vyřízena.
Soud se koná v době, kdy z původního jezírka zbývají již pouhé zbytky. Včerejší jednání sledovala i třicítka žáků jedné třídy chrudimské školy se zaměřením na ekologii.
Další líčení je stanoveno na 18. dubna, kdy by soudce měl vyslechnout dalších pět svědků a provést listinné dokazování. Není vyloučeno, že by mohl padnout i rozsudek.
V soudním sporu stojí na jedné straně stát, který žaluje jednatele společnosti Elzet Luďka Zahradníka. Tato firma měla nechat zasypat velkou část tříhektarového jezírka, které vzniklo přirozeným zatopením původního ložiska cihlářské hlíny. Pod navážkou stavební suti měly zahynout stovky žab a dalších chráněných živočichů. A co je podle ochránců přírody nejhorší, došlo ke zničení biotopu čolka velkého, devíti chráněných druhů žab a dalších živočichů.
Podnět k zahájení trestního stíhání podalo Sdružení pro ekologii Mikulovice. „O záchranu jezera v Mikulovicích usilujeme čtyři roky,“ říká Václav Průšek ze Sdružení pro ekologii – Mikulovice. Za tu dobu skládková firma tři čtvrtiny vodní plochy zavezla. „Ukládání odpadů do jezera bylo nelegálním, ale výnosným byznysem. Firma Skládka Elzet na něm vydělala desítky miliónů. Přestože dostala od České inspekce životního prostředí pokuty za více než tři sta padesát tisíc korun, tak jí to od další devastace přírody neodradilo. Jezero už sice obnovit nelze, ale věříme, že pachatelé takového barbarství budou konečně potrestáni.“
V kauze zničeného jezírka pomáhají mikulovickému sdružení ekologičtí aktivisté z Arniky Podle právníka Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Lukáše Matějky je soud za zasypané populace žab prvním svého druhu v České republice. „Místnímu sdružení jsme zpracovali trestní oznámení, neboť dle našeho názoru byl spáchán trestný čin. Pokud je nám známo, za zničení biotopu chráněných druhů živočichů u nás zatím nebyl nikdo souzen,“ říká Matějka a dodává, že podobným případem jsou soudy za pašování exotických zvířat ze zahraničí. „Soudní řízení je průlomové a může pomoci při řešení podobných kauz,“ dodal právník. Podnikateli teoreticky hrozí trest odnětí svobody až ve výši tří let, zákaz činnosti a pokuta.