„Užíval jsem občas pervitin a kdysi dávno jsem se ho pokusil i vyrobit, ale bez úspěchu. Rozhodně je to však tak již šest sedm let, a to, co je mi kladeno za vinu, není z devadesáti procent pravda,“ hájil se včera před Krajským soudem v Hradci Králové Pavel Brunclík. Ten spolu s dalšími sedmi lidmi čelí obžalobě z nedovolené výroby a distribuce drog.

Podle spisu byl právě Brunclík spolu se svou přítelkyní a další obžalovanou, Monikou Emrovou, výrobcem pervitinu. „V letech 2009 a 2010 částečně sám a částečně s přítelkyní vyrobili přes dva kilogramy drogy. Převážnou část prodal on, nebo Emrová dalším osobám, zbytek užil sám,“ píše se v obžalobě.
Brunclík však včera takové nařčení odmítl. „Problémy s pervitinem jsem měl před šesti sedmi lety. Asi před pěti lety se vše začalo měnit a já jsem začal docházet i na ochranné ambulantní léčení, které mi bylo nařízeno. To, z čeho mě policie a státní zástupce viní, není pravda a netuším, jak k tomu mohl vyšetřovatel dojít,“ řekl Brunclík na úvod líčení.

Nepopřel, že by si ještě občas pervitin dal, a že ho sem tam daroval či konzumoval se svými kamarády, ale výrobu a prodej rezolutně popřel. Podle spisu přitom spolu s dalšími obžalovanými, kteří byli většinou jeho kamarádi, prodal pervitin v hodnotě několika milionů korun.

'Rozhodně jsem nic nevyráběl'

Nejsilnějším důkazem, který obžaloba má, jsou odposlechy hovorů mobilního telefonu Brunclíka i z chaty, kde mělo k výrobě drog docházet. „Ty hovory jsou vytržené z kontextu. Odposlouchávali mě rok a ve spise jsou pouhé čtyři stránky,“ bránil se Brunclík a dodával, že obvinění a některé důkazy jsou smyšlené.

Státní zástupce Jan Vodička se snažil při výslechu Brunclíka s nahrávkami konfrontovat, jelikož obžalovaný tvrdil, že nikde se v nich o drogách nemluví. Jakmile mu však Vodička část textu předestřel, lehce svá tvrzení upřesnil. „Je jasný, že člověk, který bere drogy, tak se o tom baví, ale rozhodně jsem nic nevyráběl,“ stál si za svým.

Spolu s Brunclíkem a Emrovou jsou obžalováni Robert Šulc, Daniel Sauer, Jaroslav Houf, Lucie Křížková, Marian Makula a Nikol Palewiczová. Všichni měli podle spisu pervitin prodávat.

Hlavní líčení je u soudu naplánováno také na příští týden. V případě prokázání viny hrozí obžalovaným až dvanáct let vězení.