Peníze požadovali po havlíčkobrodské nemocnici. Krajský soud v Hradci Králové včera žalobu zamítl.

Stejně jako u všech dalších žalob, které byly u soudů na nemocnici podány, i tentokrát právní zástupce Jan Mach odmítl, že by špitál pochybil. Za pravdu mu dala i soudkyně Věra Adámková. V odůvodnění rozsudku uvedla, že podání heparinu Zelenkou nevedlo přímo k úmrtí ženy, proto byla žaloba zamítnuta.

Žena byla hospitalizována v září 2006. Po čtrnácti dnech zemřela. To, že by byla příčinou úmrtí příliš vysoká dávka heparinu, nepotvrdilo ani policejní vyšetřování. Žena tak byla připsána na seznam lidí, které se Zelenka pokusil zavraždit.

Podle Oldřicha Skaláka, právního zástupce rodiny, která nemocnici žalovala, však nebyly učiněny všechny kroky k tomu, aby případná souvislost byla odhalena.

„Ženě nebyly odebrány žádné vzorky, přestože měl primář oddělení ARO podezření. Následně byla pohřbena a již nebylo možné nic odhalit,“ uvedl včera u soudu.

Právní zástupce nemocnice Jan Mach opět zopakoval, že naopak primář oddělení ARO sehrál ve vyšetřování velkou roli. „Právě díky němu se podařilo Petra Zelenku odhalit,“ uvedl Mach.

Verdikt není pravomocný. Strany se mohou ještě odvolat. Podle zástupce žalobců Oldřicha Skaláka k tomu však zřejmě nedojde.

„Klient je po pěti letech sporů již velmi unaven a pravděpodobně se odvolávat nebudeme,“ uvedl. Soud v rozsudku přiřkl havlíčkobrodské nemocnici i náhradu nákladů spojených se soudním řízením. Otec i syn mají každý uhradit 15 500 korun. Náklady nemocnice po žalobcích požaduje především proto, že podobnou žalobu podala rodina již v minulosti a jak okresní, tak krajský a poté vrchní soud ji zamítly. Tehdy chtěli otec a syn náhradu majetkové újmy a to ve výši 1, 75 milionu korun.

V současnosti leží ještě u krajského soudu tři žaloby na havlíčkobrodskou nemocnici související s „heparinovým vrahem“ Petrem Zelenkou. Jednu z nich začala soudkyně Věra Adámková projednávat před dvěma týdny. V tomto případě pět pozůstalých žalobou žádá po havlíčkobrodské nemocnici jako náhradu nemajetkové újmy 8,8 milionu korun. Soud ještě nerozhodl a řízení bylo odročeno.

Jak se kauza „heparinového vraha“ vyvíjela
* Petr Zelenka jako pracovník ARO havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům způsobil závažné zdravotní komplikace, zředil jim krev a někteří následně vykrváceli.
* Soudy Zelenkovi prokázaly, že zavraždil sedm lidí a u dalších 10 se o to pokusil. Verdikt doživotí vynesl Krajský soud v Hradci 21. února 2008. Zelenka se slzami v očích se odvolal. K podávání heparinu se doznal, ale jako vrah se necítil.
* V červnu 2008 potvrdil vrchní soud doživotní vězení. Zelenkovi nepomohl ani ombudsman Otakar Motejl.
* Případ vyvolal mimořádnou pozornost veřejnosti. Mimo jiné i pro velmi tvrdé výroky otce Zelenky, který se za syna postavil. Kauza inspirovala také filmaře, kteří natočili snímek Hodinu nevíš.
* Petr Zelenka si svůj trest odpykává v jedné z nejstřeženějších věznic v České republice, a to ve Valdicích.