Nezodpovědný a hloupý nápad, který měl jeden muž minulý týden v Přelouči, vyústil ve zbytečnou smrt čapích mláďat. Zřejmě pod vlivem alkoholu se jeden z účastníků sportovní oslavy jal šplhat na nepoužívaný komín, kde sídlili čápi.

„Měla to být nějaká oslava nějakých sportovců k zakončení sezony, která se konala na hřišti. Jeden z účastníků dostal nápad, že vyleze na komín podívat  se na čápa,“ popisuje majitelka pozemku situaci, ke které došlo. Redakce její jméno zná, na její přání jej ale nezveřejňuje. Žena se o události dozvěděla až se zpožděním. Šplhajícího muže si všiml muž ze sousedství, který jeho počínání nahlásil strážníkům. Ti přijeli, ale už bylo pozdě.


„Mezitím totiž stihl vylézt po stupních až nahoru k hnízdu. Čáp začal hnízdo s mladými bránit, ale přitom došlo k zahubení mláďat. Kolik jich bylo, nevíme, manžel jedno vyhozené z hnízda později našel pod komínem. Nahoru jsme poslali i dron, ale ten už natočil jen prázdné hnízdo a čápi jsou pryč," podotkla majitelka pozemku. „Celé jsme to ve čtvrtek oznámili ochranářům na městě i policii,“ dodala.

„Oznámení zatím policisté šetří jako přestupek,“ potvrdila mluvčí pardubické policie Jana Drtinová. Údajného pachatele už policie měla i ztotožnit. Čáp bílý je v České republice chráněným živočichem. Případný postih tak může dle trestního zákoníku být i rok vězení.