Podle mluvčí rychnovské policie Aleny Kacálkové scénáře této trestné činnosti jsou většinou obdobné. „Skupinka lidí hovořících slovensky, buď nabízí k prodeji nádobí, deky či jiný sortiment, nebo přichází vyplatit nejrůznější přeplatky či výhry. Často také žádá o vodu do nepojízdného auta nebo na zapití léku. Cílem je vždy zjistit, kde mají oslovení lidé uloženy své úspory, pak je zabavit, odlákat a peníze ukradnout. Často lup samotný proběhne tak rychle a nenápadně, že poškození lidé mnohdy až po delší časové prodlevě zjistí, že byli okradeni.“

Kacálková také uvedla jeden případ cynické vypočítavosti tří pachatelek. Dvě z nich se v jedné obci poblíž Týniště nad Orlicí zeptaly pětaosmdesátileté paní, zda by si z jejího stromu na dvorku stavení mohly natrhat třešně. „Zatímco ženy trhaly ovoce, do domu nepozorovaně vnikla třetí pachatelka, která z peněženky uložené v kuchyni ukradla seniorce několik tisíc korun,“ líčila mluvčí rychnovské policie.

Oloupit starou paní se nestyděla před několika dny ani padesátiletá žena ve Žlunicích na Jičínsku. Trestný čin se stal v rodinném domku devětasedmdesátileté seniorky, ke které se žena vetřela. „Namluvila jí, že nese přeplatek za domovní daň ve výši šesti tisíc korun. A jak to v takových případech bývá, podvodnice měla pouze dvě pětitisícové bankovky, na které požadovala vrátit čtyři tisíce.

Nato stará paní odešla do obývacího pokoje, kde ze skříně vyndala krabici s úsporami. Odpočítala osm tisíc korun a vrátila se. Neznámá žena najednou začala přeměřovat místnosti. Majitelku požádala, aby jí držela pásmo. Důchodkyně tak učinila, což ovšem neměla dělat. Vetřelkyně v nestřeženém okamžiku proklouzla do obývacího pokoje, kde se její mrštné prsty zmocnily zbytku úspor. Pak už neměla chuť cokoliv vyměřovat a rychle domek opustila. Až po jejím odchodu důchodkyně zjistila, že odcizila přes dvacet tisíc korun,“ popsala událost mluvčí jičínské policie Hana Klečalová.

V Pardubicích si zase důchodkyně vpustila do bytu dva muže, kteří jí nabídli broušení nožů. „Jeden z hostů vyndal nářadí a dal se do díla. Zatímco pracoval a paní mu přinášela další nože, druhý muž se v nestřeženém okamžiku z místnosti vytratil. V dalším pokoji našel peněženku, z níž vybral hotovost ve výši třiceti tisíc korun, pak se vrátil ke svému kumpánovi. Ten už svou práci téměř končil. Za dílo si nechal zaplatit a z domu oba odešli. Pětasedmdesátiletá paní na krádež přišla až později a případ oznámila na policii,“ řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.