První případ byla telefonická žádost dispečinku záchranky o pomoc starší ženě, která v bytovém domě upadla ve společných prostorách.
"Manžel ji nedokázal vlastními silami dostat do jejich bytu ve třetím patře. Strážníci proto ženu odnesli do bytu. Vzhledem k ženině silně oteklému kotníku hlídka nabídla manželům, že přivolá lékaře. To oba svorně odmítli s tím, že lékaře navštíví, pokud to bude nezbytně nutné," sdělila mluvčí strážníků Lenka Uskobová.

Druhý případ se odehrál na nádraží. Tam strážníky oslovila kolemjdoucí žena, která vlivem zdravotních komplikací upadla nedaleko východu na zem.

Strážníci našli 24letou ženu, která právě dostala epileptický záchvat. "Křeče stahovaly její tělo, a tak jí strážníci poskytli první pomoc. Zprůchodnili dýchací cesty a umístili jí do polohy, ve které nehrozilo, že by se žena mohla zranit. Hlídka u mladé ženy kontrolovala základní životní funkce až do příjezdu záchranné služby, která si ženu převzala k dalšímu ošetření," popsala Lenka Uskobová.

„Je vidět, že pravidelné školení první pomoci je velice efektivní. Hlídka zachovala chladnou hlavu a postupovala přesně podle postupů, které jsou doporučeny v případě poskytnutí první pomoci při záchvatovém stavu,“ doplnil Rostislav Hübl, ředitel Městské policie Pardubice.