Holčička přežila díky náhodě, žena z Přelouče s dalším mužem ji našli, když v sobotu 8. ledna krátce před čtvrtou hodinou ranní při procházce krajským městem náhodně prohlíželi kontejnery v lokalitě Labský palouk. „Ještě před půl rokem jsme byli bezdomovci,“ začala vysvětlovat situaci svědkyně Dominika D., která silně podchlazenou holčičku zachránila.

Podle ní ji ten večer zaujal proutěný koš, který ležel u kontejneru. Dvojice se ale rozhodla, že se pro něj vrátí až později. Soudní spis uvádí, že se muž se ženou po procházce opravdu na místo vrátili a žena nahlédla do kontejneru.

„Poklop udělal ránu a dítě začalo plakat. Myslela jsem si, že je to hračka. Poprosila jsem muže, aby se podíval znovu. Ta malá pořád plakala,“ řekla před soudem Dominika D.

Včera soud začal výpovědí matky:

Případ holčičky nalezené v kontejneru na jednom z pardubických sídlišť dnes řeší Krajský soud v Pardubicích.
Dnes bych to udělala jinak, řekla žena, která odložila novorozence do popelnice

Podchlazené zakrvácené miminko podle soudního spisu leželo v poloprázdné popelnici. Tu noc byla teplota zhruba 0 stupňů. Poté, co se muž přesvědčil, že je to opravdu živé dítě, začala dvojice hledat pomoc. Pár měl ale vybitý telefon.

Jednání soudkyně Anna Sobotková naplánovala do 4. listopadu. Dále budou vypovídat soudní znalci.

„Proto jsem běžela a zvonila na všechny zvonky u nejbližšího domu. Nic se ale nedělo, přišlo mi to jako strašně dlouhá chvíle. Tak jsem běžela do ulice a mávala jsem na kamery, abych na sebe upoutala,“ popsala situaci žena.

Podle svědkyně se jim po chvilce podařilo zastavit auto, ve kterém jeli tři mladí lidé. Přesvědčila je, aby zavolali policii a záchrannou službu.

Zdroj: Nikola Remešová

„Muž a žena na nás z chodníku mávali. Zeptal jsem se, co se děje. Pak nám ukázali, kde se miminko nachází. Když jsem stáhl okénko, uslyšel jsem slabě plačící dítě,“ popsal u soudu řidič, který zavolal záchranku. Dodal, že v té chvíli ho zachvátila panika.

Lékaři pak po telefonu naváděli nálezce, jak mají postupovat. „Řekla jsem si, že jsem přece taky máma. Svlékla jsem si bundu a čepici a skočila jsem pro ni,“ vypověděla svědkyně a dodala, že novorozeně mělo ještě pupeční šňůru.

Jak Deník již dříve informoval, holčička je zdravá a neskončila v kojeneckém ústavu:

Policisté vedou k soudu ženu, která podle všeho vyhodila své novorozeně do kontejneru. Soud rozhodoval o jejím vzetí do vazby.
Novorozená holčička vyhozená do kontejneru je zdravá, bez následků a v péči otce

Holčičku si prý přivinula k sobě a snažila se ji zahřát. „Bála jsem se, abych jí ještě více neublížila. Nevěděla jsem, proč ji někdo vyhodil,“ rozrušeně dodala svědkyně. Dítě by však podle lékařů po zbytek života nemělo mít žádné následky.

Před soudem v úterý vypovídal i lékař a soudní znalec, který potvrdil, že dítě se narodilo v noci ze 7. na 8. ledna. „Bylo životaschopné a donošené,“ uvedl soudní znalec Petr Baláž. Podle lékařské zprávy byl novorozenec podchlazený s tělesnou teplotou zhruba 21 stupňů.

Žena se už v minulosti léčila na psychiatrii. Před soudem opakovaně vypověděla, že o těhotenství nevěděla, přestože dříve už dvakrát rodila a s partnerem vychovávala dvě děti. „Vypnula se mi hlava. Žiji v jiném světě,“ řekla před soudem. Svůj stav i to, že přibrala na váze, si obžalovaná vysvětlovala situací spojenou s pandemií koronaviru a tím, že jí chyběl pohyb. Tvrdila to i rodině partnera, která se jí v průběhu vánočních svátků opakovaně na těhotenství ptala.

Policisté vedou k soudu ženu, která podle všeho vyhodila své novorozeně do kontejneru. Soud rozhodoval o jejím vzetí do vazby.
VIDEO: O pohlaví se nezajímala, novorozence vyhodila do kontejneru a šla spát

Že by žena o těhotenství nevěděla, se podle soudního lékaře Jiřího Štěpána stává zcela výjimečně.
„Musela cítit pohyby. U ženy, která již dvakrát porodila, si neumím představit, že to nepoznala,“ dodal.

Obžalovaná Veronika M. byla podle odborníků schopna přivolat si záchrannou službu. „V souvislosti s porodem nenastala situace, jež by vedla k rozrušení v takové míře, která by omezovala její schopnost rozlišit důsledky jejího chování,“ potvrdil Štěpán.

Opuštěné dvě děti ve věku 13 a 10 let oznámila strážníkům ostraha hlavního nádraží. Čekali zde na vlak. Hlavní problém ale byl, že byla jedna hodina ráno a u dětí nebyl nikdo z dospělých.
Děti z rozhádané rodiny skončily v noci opuštěné na nádraží. Nikdo je nechtěl

Žena ale dítě po porodu přikryla starým prostěradlem, vhodila ho do kontejneru na směsný odpad a šla spát. V bytě pak po chvíli porodila placentu, kterou zabalila do ručníku a pohodila na zem.

Obžalovaná byla u soudu opět přítomna, na výpovědi ale nereagovala. Státní zástupce viní ženu z pokusu o vraždu. Hrozí jí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Jednání soudkyně Anna Sobotková naplánovala do 4. listopadu. Dále budou vypovídat soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie. „Důležitou roli budou hrát v daném případu posudky, nelze do budoucna vyloučit změnu právní kvalifikace,“ uzavřela mluvčí Policie České republiky Markéta Janovská.