Řeč je o rodině z Pardubic, kterou nyní vyšetřují policisté z oddělení hospodářské kriminality.

Rodina od října roku 2012 pobývala ve Velké Británii. Před nějakým časem se vrátila na návštěvu zpět do České republiky. Zde požádala o sociální dávky na další mezitím narozené dítě a právě tak se přišlo na to, že rodina sociální dávky pobírá již třetím rokem neoprávněně. Celková částka vyšplhala na 80 tisíc korun.

Žena podle policistů pobírala rodičovský příspěvek, i přídavky na děti, ačkoliv na ně má nárok pouze ten, kdo na území České republiky dlouhodobě pobývá.

„Skutek je kvalifikován jako trestný čin podvodu, za který hrozí až pět let odnětí svobody. Úřad bude samozřejmě požadovat i vrácení neoprávněně pobíraných příspěvků," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
Tím však vyšetřování nekončí. Jelikož rodina tři roky pobývala v zahraničí, stále se na ni vztahují české zákony. Nyní tak musí ještě doložit, jak dva nezletilí synové splnili v zahraničí povinnou školní docházku.

„Rodina bude muset předložit vysvědčení nebo jiná potvrzení o návštěvě tamní školy. V případě, že tak neučiní, mohou policisté obvinění rozšířit o další trestný čin, a to ohrožení výchovy mládeže. Za ten soud může uložit až dvouletý trest," uzavřela mluvčí.