Řekl si o úplatek a spálil se. Jako vedoucí pracovník jičínského úřadu práce požadoval 50 tisíc korun od jednoho podnikatele za to, že dostane dotaci na provoz chráněné dílny. Když si pak peníze na domluvené schůzce letos v lednu přebíral, před sídlem podnikatelovy firmy už na něj čekali policisté a zatkli ho.

Krajský soud v Hradci Králové 53letého Petra Kousala za přijetí úplatku potrestal podmínkou. Uložil mu roční trest vězení se zkušební dobou 2,5 roku. Kousal také musí zaplatit pokutu 30 000 korun a soud mu zakázal vykonávat funkce ve státní správě a samosprávě na 2,5 roku. Rozsudek je pravomocný.

Kousal byl souzen už jednou, u jičínského soudu, krajský soud však trest po odvolání státního zástupce zpřísnil. Pokuta měla být původně jen 15 tisíc korun a zákaz pracovat ve veřejných funkcích jen jeden rok.

„Už v přípravném řízení se obviněný ke svému činu doznal a litoval ho. Rozsudek je pravomocný, jediným opravným prostředkem je nyní dovolání, které by musel podat jeho obhájce,“ řekl včera mluvčí krajského soudu Aleš Korejtko.

Už v lednu Kousal rezignoval i na post starosty malé vesnice Kbelnice na Jičínsku, kterým byl při loňských volbách zvolen. Odešel i ze zastupitelstva.

„Postavil se k tomu čelem. Přišel osobně, rezignaci podal osobně a tím to skončilo. Už se o tom ani ve vsi nijak nebavíme, je to jeho osobní věc. Nemám ten pocit, že by nyní byl mezi místními černou ovcí,“ řekla nová starostka Kbelnice Dagmar Michalčíková. Obecní zastupitelstvo tak nyní pracuje jen v šesti lidech.

„Velmi mě to mrzí, jsem zklamán, bylo to osobní selhání mého kolegy,“ reagoval ředitel jičínského úřadu práce Jiří Rada.

Jak se všechno seběhlo?

• Kousal podle soudu jako vedoucí oddělení trhu práce jičínského úřadu práce za přidělení dotace na provoz chráněné dílny firmy v Lázních Bělohradě požadoval po jejím jednateli úplatek původně 57 000 korun. To bylo pět procent z dotace 1,14 milionu korun. Pak částku ovšem změnil dokonce na 67 tisíc korun.
• Navíc vyhrožoval, že pokud úplatek nedostane, postará se, aby firma žádnou dotaci nedostala. Následně se spokojil s 50 tisíci korunami. Částku převzal 24. ledna 2011 v sídle firmy v Lázních Bělohradě.
• Bezprostředně po ukončení schůzky ho zatkli předem informovaní policisté, Kousala udal jednatel firmy.
• Na úřadu práce Kousal ukončil pracovní poměr dohodou, rezignoval i na funkci starosty a člena zastupitelstva v Kbelnici na Jičínsku.
• Úředníka v červnu odsoudil jičínský okresní soud. Proti verdiktu se odvolal státní zástupce.
• Krajský soud Kousalovi podmínku ponechal, ale zdvojnásobil pokutu a o rok a půl mu prodloužil zákaz vykonávat veřejné funkce.
• Za úplatkářství Kousalovi hrozily až tři roky vězení.

(kim, čtk)