Noc, policejní hlídka pohotovostně eskortního oddělení v Srchu zastavuje vozidlo. Rutiní kontrola končí ve chvíli, kdy policisté vidí, jak v zastavujícím vozidle dochází ke hře škatulata hejbejte se. Řidič mizí od volantu na zadní sedačky a místo něj se tam souká 20letá žena.

| Video: Youtube


Policisté hned vyběhli, aby dokončení této výměny viděli přímo. Ani ta výměna nebyla úplně výhra. Žena za volantem nikdy nevlastnila řidičské oprávnění, zato původní řidič – čtyřicetiletý muž jej vlastnil. Jenže o něj také přišel a měl vysloven zákaz řízení. To byl zřejmě důvod, proč se spěšně hrabal dozadu.

„Své počínání nedokázal policistům rozumně vysvětlit,“ uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Ale k vysvětlování se toho ještě našlo víc. Dechová zkouška u obou aktérů sice neprokázala alkohol, ale zkouška na přítomnost omamných a psychotropních látek už byla pozitivní.

„A to dokonce u obou kontrolovaných osob. Tester ukázal u muže i ženy přítomnost látky amfetaminu nebo metamfetaminu. Policisté tudíž pojali podezření, že by se ve vozidle mohly nacházet návykové látky a proto využili své zákonné oprávnění a provedli prohlídku vozidla,“ popsala dále Markéta Janovská.

Podezření bylo správné. Nalezená peněženka ve vozidle ukrývala igelitové sáčky s obsahem bílé krystalické látky. O tom, že by v nich byla sádra nebo zásoba pracího prášku na jedno vyprání asi bylo možno s úspěchem pochybovat. Obsah zabavených pytlíčků proto putoval na rozbor do policejní laboratoře, který má ukázat, zda šlo o návykovou látku a případně jaký druh. Od toho se pak bude vyvíjet další postup.