„Uložené tresty nemohou ani náznakem splňovat generální prevenci, kterou musí trest splňovat. U většiny obžalovaných byla trestní sazba ve výměře pět až deset let. Návrh obžaloby ohledně trestu byl přiměřený, neboť se u všech obžalovaných držel na samé spodní hranici zákonné trestní sazby,“ řekl státní zástupce Adam Borgula.

Vzhledem k délce trestního řízení, které se táhlo téměř deset let, a tomu, že skutek byl pouze ve stádiu přípravy, byl soudce Roman Drahný při udělování rozsudků mírnější. Dodal, že při předchozím jednání byly nesprávně použity odposlechy i prohlídky prostor a další nepřesně posuzované důkazy.

Psali jsme již:

Hlavní líčení má začít z kapacitních důvodů v centrální budově Krajského soudu v Hradci Králové, příští týden by mělo pokračovat na pobočce v Pardubicích.
Výslechy obžalovaných začal soud zmanipulované rekonstrukce hřebčína Kladruby

Kauza se týká zadávacího řízení v projektu Obnova součástí národní kulturní památky hřebčín v Kladrubech nad Labem. Podle obžaloby byla jednáním obžalovaných ohrožena dotace na rekonstrukci hřebčína ve výši 250 milionů korun, škoda ale fyzicky nevznikla. Zapojené firmy také údajně znaly nabídky konkurence, a tak mohly upravit cenu, aby vyhrály.

Kauza se týká přípravy a realizace zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Stíhání souvisí s první a druhou etapou obnovy národní kulturní památky. Podle obžaloby byla jednáním obžalovaných ohrožena dotace na rekonstrukci hřebčína ve výši 250 milionů korun, škoda ale fyzicky nevznikla.

Před soudem tento týden stanulo původně 21 obžalovaných, a to 15 fyzických osob a šest firem - Metrostav, Metrostav Infrastructure, Strabag, DOB Construction (dříve Geosan Stavební), Cettus a Chládek a Tintěra. Senát vyloučil k samostatnému projednání tři firmy – Metrostav, Metrostav Infrastructure a Cettus, aby nemusel čekat na rozhodnutí v jiných trestních kauzách, ve kterých figurují. K samostatnému řízení vyloučil krajský soud také obžalovaného Jiřího Mottla.

Největší peněžní trest obdržela firma Chládek a Tintěra Pardubice, a to 2 miliony korun. Společnosti DOB Construction (Geosan stavební) a Strabag Pardubice obdržely obě pokutu ve výši 1,3 milionu korun.

Kufříky s písmenem "Z" v pondělí ráno na pardubickém nádraží
Putinovo písmeno "Z": Objevilo se na pardubickém nádraží při příjezdu Ukrajinců

Nejpřísnější trest dostal bývalý ředitel pardubické stavební firmy Cettus Vladimír Nový. V době zakázek, v roce 2013, byl zástupcem investora a podle obžaloby zmanipuloval výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace a technický dozor. Krajský soud mu dnes vyměřil tři roky vězení s podmínkou na pět let, stejně jako Simoně Voňkové. Nový navíc dostal peněžitý trest 100 tisíc korun.

„Je zde reálný motiv inženýra Vladimíra Nového. Soud je přesvědčen, že tak postupoval zejména pro to, aby ta firma, která bude práce realizovat, byla kvalitní, bude odvádět řádnou práci a výsledek bude odpovídající,“ uvedl soudce Drahný s tím, že motivem byla především lukrativnost zakázky.

Krajský soud se případem zabýval podruhé. Vrchní soud v Praze loni v únoru část případu vrátil k novému projednání prvoinstančnímu soudu do Hradce Králové. U dvou lidí rozsudek nabyl právní moci.