Okresní soud v Pardubicích se ve středu opět zabýval bezprecedentním případem v české justici. V něm stát žaloval z trestného činu pardubického podnikatele Luďka Zahradníka za to, že nechal zavést odpady jezírko vzniklé po těžbě cihlářské hlíny v obci Blato. Přispěl tím k likvidaci několika chráněných živočišných druhů, a podle obžaloby tak měl porušit zákon o ochraně živočichů.

Luděk Zahradník se však ve středu dočkal osvobozujícího verdiktu. Rozsudek nenabyl právní moci a je možné, že se proti němu státní zástupce odvolá. Sám Zahradník se práva na odvolání po pro něj příznivém výsledku vzdal hned v soudní síni.

Trvala na vině

Šest až dvanáct měsíců s podmínečným odkladem na tři roky, takový trest navrhovala včera státní zástupkyně soudu, aby vynesl nad Luďkem Zahradníkem, jednatelem společnosti Elzet. Této firmě původně úřady v dané lokalitě skládku povolily, později se ale ukázalo, že se v jezírku v bývalé cihelně nachází několik druhů chráněných živočichů. Zahradník sice požádal v roce 1999 o výjimku ministerstvo životního prostředí, ale její vyřízení se kvůli odvolávání ekologických aktivistů táhne desátým rokem. Firma Elzet - přestože neměla pravomocnou výjimku v ruce - pokračovala v letech 2000 až 2004 v zavážení jezírka stavební sutí. Z původní vodní plochy z ní již existuje jen zlomek. Na možný trestný čin ohrožení životního prostředí upozornilo Sdružení pro ekologii Mikulovice, padlo trestní oznámení a případ se skutečně dostal až k soudu. Do té doby přitom nebyl nikdo v České republice souzen za zničení biotopu chráněných živočichů.

Kauzou se okresní soud zabýval již několikrát. Poprvé byl Luděk Zahradník uznán vinným vloni, ale nebyl mu uložen žádný trest. Podruhé se tak stalo v březnu letošního roku a samosoudce Jan Šlosar podnikatele Zahradníka osvobodil. Kauza se následně opět dostala k odvolacímu soudu a ten rozhodl, aby nižší instance doplnila dokazování. Včera Jan Šlosar vynesl v pořadí třetí verdikt, který zněl: „Zproštěn obžaloby“.
Podle soudce se naplnění trestného činu nepodařilo prokázat. Případ zavezeného jezírka doprovázela nepřehledná situace a řada rozhodnutí různých správních organizací, často protichůdných.

Luděk Zahradník byl například kontrolními orgány stavebního úřadu pardubického magistrátu několikrát informován, že postupuje v souladu se stavebním povolením. I s těmito argumenty úspěšně pracovala obhajoba.

Zavezený poldr

Luděk Zahradník po vynesení rozsudku odmítl pro média jeho výsledek komentovat, státní zástupkyně Kateřina Patočková připustila, že průběh soudu ukázal na řadu nestandardních a nesprávných postupů ze strany správních orgánů. Jméno Luďka Zahradníka figuruje i v dalším podobném případu. Podnikatel totiž nechal v Mikulovicích zavést zeminou suchý poldr, který zajišťoval ochranu obce proti velké vodě. Po řadě vleklých soudů je nyní povinen lokalitu uvést do původního stavu. Zda se tak stane, ukáže čas.