Na konci řádění agresivního opilce zůstala rozbitá celá jedna řada oken autobusu a škoda za více než osmdesát tisíc korun. Agresivního muže z dalšího vozu MHD vytáhla až přivolaná hlídka městských strážníků.

"V pondělí po deváté hodině večer přijížděl k zastávce na Masarykově náměstí v Pardubicích autobus dopravního podniku. Cestoval v něm i opilý 43letý muž, který se zmocnil kladívka, které ve vozidle slouží k rozbití skla v případě nouzové situace a tímto nástrojem rozbil velké okno na levém boku autobusu. Vzápětí tímto oknem vypadl z jedoucího vozu ven na silnici. Tenhle šílený kousek muži nestačil a po chvíli, kdy se otřeseně zvedl z vozovky, zaútočil i na zbylá okna nyní již stojícího vozu," uvedl mluvčí Městské policie Pardubice Jiří Sejkora.

Na velké fotografii lahvovna pardubického pivovaru, rok 1967.
Z HISTORIE: Pivo v ohrožení. Skončí tradice, která se píše 151 let?

V krátkém sledu jedno po druhém rozbil celkem pět tabulí skla na levé straně autobusu. Poté začal pobíhat v silnici a z místa utekl. Zanechal po sobě jednu botu a šokované přihlížející. Běsnící muž se po chvíli na místo zase vrátil a nastoupil do jiného vozu hromadné dopravy.

"Co se to dělo na Masarykově náměstí po 21.00 hodině? V zastávce Masarykovo nám. cestující z autobusu linky 8 nejprve rozbil okno, pak z něj vyskočil a rozbil všechna další okna na levé straně autobusu. Na místo okamžitě přijely hlídky Městské policie i Policie České republiky, které pachatele zadržely. Vyšetřování nadále pokračuje. Ke zranění cestujících nebo škodě na jejich majetku nedošlo," informoval na facebooku Dopravní podnik města Pardubic.

"To už ale byla na místě hlídka strážníků. Opilec nereagoval na několik zákonných výzev mužů zákona a naopak se pokusil o další útěk. To už strážníci nepřipustili a agresivního a krví pokrytého pachatele svedli na zem a přiložili mu pouta," líčí Sejkora.

Vandalem poničený autobusVandalem poničený autobusZdroj: MP Pardubice

Vzhledem ke způsobené spoušti a výši škody, která byla předběžně vyčíslena na více než osmdesát tisíc korun, si podezřelého muže na místě převzala pro podezření ze spáchání trestného činu Policie České republiky, která dál případ šetří.

Mezi Pardubicemi a Stéblovou se začalo jezdit po dvou kolejích.
Mezi Rosicemi a Stéblovou už jsou dvoje koleje. Jeden problematický úsek zůstává

Nepříjemnou skutečností spojenou s tímto zákrokem bylo bohužel také množství krve z poranění, která si pachatel svým počínáním způsobil. Strážníci tím byli při zákroku a těsném kontaktu s pachatelem vystaveni riziku nákazy nebezpečnou infekční chorobou, která byla u pachatele následně zjištěna.

„Z toho důvodu byla přijata adekvátní preventivní opatření. V tuto chvíli nemáme důvod věřit, že by strážníkům hrozilo další riziko v podobě nákazy. Bohužel ale i s takovým nebezpečím ve výkonu služby a zejména při zákroku proti pachateli je třeba počítat,“ uvedl Rostislav Hübl, ředitel Městské policie Pardubice. Odmítl však onemocnění specifikovat.

Zdroj: MP Pardubice