Policii se podařilo vypátrat tři vandaly, kteří poškodili urnový háj v Hlinsku. Jde o muže ve věku od jednadvaceti do pětadvaceti let. K útoku na místo posledního odpočinku došlo těsně před Dušičkami, v noci na 30. října. „Bylo poškozeno asi třicet lucerniček, jedna žulová deska a dvě lavičky,“ uvedla tisková mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.


Partička výtržníků před svým řáděním požila alkohol. Potom se ocitla na hřbitově a když jeden z jejích členů upadl v uličce, dostal vztek a běsnění začalo.

„Vyvraceli náhrobní kameny, ukopávali vázičky a rozbíjeli keramické nádoby. Za to jim hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta za poškozování cizí věci a až na jeden rok za výtržnictví,“ řekla komisařka oddělení obecné kriminality Iveta Beránková.

Muži si už vyslechli obvinění ze spáchání trestných činů a jsou vyšetřováni na svobodě. Škoda, kterou způsobili, je do této chvíle vyčíslena na patnáct tisíc korun. Dosud ale nejsou vyslechnuti všichni lidé, kterým řáděním vandalů vznikla na urnovém háji v Hlinsku újma. Je tedy víc než pravděpodobné, že se vyčíslená suma ještě zvýší.

Ke třem vandalům přivedla policisty určitá indicie, o které se ve čtvrtek na tiskové konferenci mluvilo velice sporadicky. „Měli jsme určitý poznatek, na kterém poté policisté na obvodním oddělení v Hlinsku pracovali,“ řekl vedoucí chrudimského policejního územního odboru vnější služby Jan Švadlenka. Pachatelé nebyli v trestné činnosti žádní nováčkové. „Ano, známe je. Ale v souvislosti s těmito trestnými činy nikoliv,“ dodala kriminalistka Iveta Beránková.