Poznáte kapsáře bezpečně na první pohled, když ho potkáte mezi regály obchodu? Asi ne. A přesto je pravděpodobné, že již kolem vás prošel. Právě teď mají kapesní zloději sezonu.

Tržnice, obchodní domy, dopravní prostředky jsou plné lidí, kteří se ve většině případů soustředí především na hledání dárků a mají vlastních starostí víc než dost a na své okolí se soustředí minimálně. K tomu zimní oblečení, které člověka znecitliví a nutí ukládat kvůli dostupnosti peněženku někam do svrchních kapes.

Nejlepší obrana je vlastní opatrnost

Víc než represe ale na kapsáře zabírá prevence. „Když jim totiž jejich „práci" několika jednoduchými opatřeními zkomplikujete, nejste pro ně zajímavý cíl," nabádá tiskový mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

„Předvánoční období s nákupy dárků zlodějům nahrávají i tím, že u sebe lidé nosí větší částky peněz a ve stresu často nevěnují pozornost dění kolem sebe. Peněženku třeba zastrčí do boční kapsy zimní bundy, nebo nechají rovnou v tašce na vozíku. Pokud vybíráte zboží, zároveň telefonujete a snažíte se přitom hlídat děti, nemáte šanci takovou krádež zaznamenat. Zlodějům v některých případech stačí i méně než pět vteřin," jmenuje rizika Jozef Bocán.

A protože prevence je v tomto případě skutečně účinnější než represe, pardubičtí policisté budou v těchto dnech upozorňovat na nebezpečí přímo v místě, kde to kapsáři mohou zkoušet.

„Policisté  s kampaní Obezřetnost se vyplatí zavítali ve středu do přeloučského obchodního domu Tesco, kde jsme přímo mezi regály nabízeli občanům mimo jiné i letáky, které obsahují důležité protikapsářské rady," uvedl pro náš Deník Jozef Bocán.
Mezi jednu z velmi dobrých a užitečných rad určitě patří i ta, že peněženku a osobní doklady se vyplatí nosit odděleně. Kdo zažil ztrátu či krádež peněženky, tak ví, že se ztrátou peněz se smířit dá, ale kolotoč obíhání úřadů kvůli dokladům je dost otravný.

Hloupé zlozvyky: PIN u karty atd.

Policisté připomínají i příšerný zlozvyk nosit v peněžence napsaný PIN kód bankovní karty. Ta by měla mít pro případ krádeže stanoven alespoň výběrový limit a samozřejmostí by měla být i její okamžitá blokace po krádeži.

Další věcí, kterou u vás zloději budou hledat, je váš mobilní telefon. Ceny těchto přístrojů mnohde mohou převýšit hodnotu obsahu peněženky. Stejně jako v případě peněženek platí, že mobilní telefon by měl být uložen bezpečně pokud možno v pevně připoutaném pouzdře na těle a zcela určitě ne třeba v boční kapse bundy. Opravdu se to nevyplatí.

Chcete se vyhnout okradení? Zapamatujte si tyhle rady

• Věnujte pozornost svému okolí a v případě, že se na vás někdo tlačí, snažte se okamžitě vzdálit. Vyhýbejte se skupinám většího počtu lidí.
• Svá zavazadla nikdy nespouštějte z očí. Vhodně zvolte zavazadlo s několika způsoby uzavření. Svá zavazadla opakovaně pohledem kontrolujte.
• Tašky nebo batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti, nenoste na zádech, kam nevidíte.
• Kabelku noste pokud možno u těla a využívejte různá zapínání a zdrhovadla. Kabelky přes rameno mějte vždy uzavřené a pod kontrolou.
• Peněženku, doklady, mobilní telefony a ostatní cennosti nenechávejte na vrchu tašek či kabelek.
• Nosíte-li peníze, platební kartu apod. mimo zavazadlo, ukládejte je do vnitřních kapes ošacení, nikoli do zadních kapes kalhot.
• Osobní doklady a platební kartu nenoste v peněžence a uložte je na jiné bezpečné místo.
• Nemějte při sobě větší finanční hotovost. Tu nevybírejte předem, ale využijte bankomatů přímo v obchodě. Finance si rozdělte na více bezpečných míst.
• Využívejte možnosti bezhotovostního platebního styku. Čtyřmístné identifikační číslo platební karty (PIN) mějte vždy odděleně od samotné platební karty.
• Nezadávejte si u platební karty a mobilního telefonu stejný PIN.
• Při placení v obchodech nebo vybírání peněz z bankomatů je vhodné si všímat svého okolí, zejména pak, zda tuto činnost někdo nepozoruje.
• Kabelky a tašky nenechávejte 
v nákupních vozících, ale mějte je stále při sobě.
• Již zaplacené zboží v nákupních košících nenechávejte bez dozoru.
• Při ukládání zboží do zavazadlového prostoru vozidla mějte své věci, zavazadla stále na očích.
• Odložíte-li své svrchní oblečení a zavazadla, například ve vlaku, restauracích, nenechávejte v nich nikdy žádné cennosti. Snažte se mít své oblečení a zavazadla pod kontrolou.
• V prostředcích MHD nebo v tlačenici noste ruku položenou na zavazadle.
• Neodkládejte zavazadla, oděvy ani nákup do vozidla, pokud se od něj ještě vzdalujete. Auto není trezor!