Například hasiči z Hradce Králové, Malšovy Lhoty a Mžan odstraňovali hned několik včelích rojů. Nebezpečný hmyz znepokojoval lidi i před gymnáziem v Hradci Králové, ve Svobodných Dvorech a Sadové.

V tomto jarním období se nejčastěji jedná o včely, v letních měsících pak o sršně a vosy. Při ohrožení života občanů nastupují hasiči, v ostatních případech dávají přednost odborníkům. Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Ten po průzkumu provede opatření, která mají zabránit ohrožení lidí. Vytyčí prostor, a nebo počká na specializovanou odbornou firmu.

Včelaři v tomto období radí, jak se mají lidé zachovat v případě, že ve svém okolí zjistí výskyt včelího roje. „Pokud se jedná o roj včel, který se usadí na nějakém místě, například na stromě jako hrozen, lidé by se neměli ohánět a panikařit. V této chvíli včely neútočí, protože hledají nové místo, aby založily nový roj, a lidem neublíží. Včelí roj v hroznu na stromě či na jiném místě může zůstat několik dní nebo během pár hodin odlétne. V Česku neexistují útočné včely,“ ujišťuje jeden z pardubických včelařů.