Sedm popelnic, zahradní kůlna a klubovna hasičů. Od konce prosince obec Svinčany na Přeloučsku obcházel strach ze žháře. Policisté jej nyní dopadli a usvědčili. Jde o 34letého muže původem z Bulharska, fakticky bezdomovce, který v obci bydlel a nechával se najmout na sezónní zemědělské práce.


"Muž je stíhán pro spáchání trestného činu poškození cizí věci. Obviněný se k zakládání požárů doznal," uvedla mluvčí pardubické policie Andrea Muzikantová. Pachatel svým jednáním způsobil škodu za necelého půl milionu korun. Ačkoliv doznání poskytl, jeho motivy jsou nejasné. "Muž byl i vyšetřen soudním znalcem z oboru psychiatrie. V případě odsouzení hrozí muži za trestný čin poškození cizí věci trest odnětí svobody až na jeden rok," uvádí mluvčí pardubické policie.

Radost z toho v obci Svinčny mají jen napůl. Pachatel je sice usvědčen, vzhledem k tomu, že je ale obviněn jen z poškození cizí věci a ne třeba obecného ohrožení, nebyl ani dán do vazby a byl propuštěn na svobodu.

"Bylo to čtrnáct dní strachu, kdy místní pomalu ani nechodili spát. Jako dobrovolní hasiči jsme drželi noční hlídky, obcházeli jsme do rána obec. Takže z toho, že je zase na svobodě máme hodně smíšené pocity," říká starosta místních hasičů Aleš Sukdolák. Právě hasiči patří i k těm, na které žhářovo řádění dopadlo. Založil požár, který zlikvidoval kompletně jejich klubovnu. "Plánujeme její obnovu a založili jsme za tím účelem i transparentní účet, kam zatím přišlo asi padesát čtyři tisíc korun. Při požáru jsme ale přišli o všechno," dodává Sukdolák.

Transparentí účet SDH Svinčany: 115-8551290207/0100. Hasiči také přijmou i jinou pomoc - stavební materiál, vybavení, nástroje.