Jde o případy Lukáše Nečesaného, mladíka obžalovaného z napadení kadeřnice v Hořicích, a Vlastimila Pechance, který si odseděl jedenáct let za vraždu Roma a nyní se snaží o obnovení procesu. Chce totiž dokázat, že je nevinen.

U obou mužů se nyní čeká na znalecké posudky, aby mohl soud pokračovat.

V Pechancově otázce je už jasné, kdy bude pokračovat snaha jeho i advokáta Roberta Cholenského. „Jde o veřejné zasedání, ne hlavní líčení," upozornila Iva Matušková z tiskového oddělené soudu. To je důležitá poznámka, protože v této fázi se teprve rozhoduje, zda začne klasický soud. Další díl veřejného zasedání proběhne v druhém týdnu příštího měsíce, 11. a 12. prosince.
Pechanec doufá, že mu výrazně pomůže opětovné zkoumání vražedného nože.

Cholenský tvrdí, že díky novému posudku Kriminalistického ústavu Praha má v rukou hned několik nových důkazů o nevině svého klienta. Například tvrdí, že ústav na noži nenašel Pechancovu DNA.

„Když experti nůž rozšroubovali a provedli stěr 
z jedné z vnitřních ploch, dostali se ke stopě obsahující DNA jiné osoby. Její identita 
v tuto chvíli není známa, bezpečně se však ví, že nejde o DNA Vlastimila Pechance," uvedl Cholenský.
Rovněž v kauze Nečesaný jde o pohled znalců. Ti zkoumají, zda se napadené kadeřnici mohla „vrátit paměť". Žena totiž trpěla její ztrátou, ale při minulém líčení označila mladíka jako pachatele.

„Byl to on," řekla o Nečesaném. Paměť se jí prý vrátila ve chvíli, kdy ho na jaře viděla 
v televizi, když byl po dvou a půl letech propuštěn z vězení. „Poznala jsem ho podle vlasů a podle úsměvu. Ten, co mě napadl, se usmíval," řekla obhájci mladíka. „Má kštici vepředu," dodala.

Trvala na tom, i když před dvěma lety měl Nečesaný vlasy po ramena a nyní je nakrátko.
Nečesaný reagoval: „Je to nesmysl."

„Tento případ bude na programu nejdříve v lednu," oznámila Matušková.

„Znalci musí říct, zda je možné, aby se vrátila paměť," řekl jeden z advokátů obžalovaného Oldřich Chudoba. Nečesaný už byl odsouzen k třinácti letům, ale jeho rodině a obhájcům se podařilo dosáhnout propuštění a opakování procesu.

Vražda bezdomovce: Mladíkům hrozí až desetileté vězení
Hradecký krajský soud začne v prosinci projednávat případ dvou mladistvých obžalovaných ze srpnové vraždy bezdomovce v Pardubicích. Hlavní líčení v tomto případu je nařízené na 16. a 17. prosince. Policie původně mladíky obvinila z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, později kvalifikaci zpřísnila. V případě prokázání viny jim nyní hrozí trest pět až 10 let vězení. Hlavní líčení bude s ohledem na věk obžalovaných neveřejné, veřejnost by měla mít možnost sledovat až vynesení rozsudku. Policie během vyšetřování uvedla, že útočníci mladší 18 let, bezdomovce bezdůvodně napadli 3. srpna u pardubického autobusového nádraží. Pětapadesátiletého muže zasáhli několika ranami ze vzduchové pistole, během zhruba půl hodiny trvajícího útoku ho také mučili nůžkami, jeho francouzskou holí a také mu zapálili vlasy. Hradecký krajský soud vraždu bezdomovce dvěma mladistvými řešil již v roce 2004. Tehdy dva sedmnáctileté mladíky poslal za brutální útok na čtyřiapadesátiletého muže bez domova v Žižkových sadech v Hradci Králové na osm let do zvláštní věznice pro mladistvé.