Jak vypadají noční služby pardubických policistů? Co se v noci děje? Přesvědčili jsme se na vlastní kůži a strávili s nimi dvě noční směny.

„Nikdy se nedá dopředu předpovědět, co se danou noc stane,“ shodují se hned v úvodu obě hlídky, se kterými jezdíme.

Páteční noc

První cesta hlídkového vozu v pátek večer směřuje na bývalou loděnici u Chrudimky a do areálu zrušených kasáren Na hůrkách.
„Bydlí tu převážně bezdomovci a často jsou odtud hlášeny krádeže, často tam ale přespávají i hledané osoby,“ vysvětlují policisté. Zde sice nikoho nenaleznou, ale chvíli poté zadrží jiná hlídka v jednom podniku na Dašické muže, který vzápětí putuje do vazební věznice, kam ho už před časem poslal soud.

Později v noci projíždí hlídka na Dubině kolem jedné herny, odkud je hlášena krádež.
„Na místě jsme zajistili ženu, která měla pracovat jako servírka v jiném podniku v centru. Odtamtud měla zmizet s asi dvacetitisícovou tržbou. Zničila i inventurní knihu, aby jí částku nikdo nemohl přesněji prokázat. Případ ale budeme teprve prošetřovat, protože dotyčná nám ve chvíli zadržení nadýchala téměř tři promile a nebyla téměř schopná rozumné výpovědi. Museli jsme ji proto nejdříve převézt k vystřízlivění na záchytnou stanici,“ uvedl na místě policista.

Rvačky v sobotu

Sobotní první výjezd míří do Valů u Přelouče. Čtveřice pachatelů zde pod rouškou tmy krade železo a měď.
„Dvojici dospělých jsme po zadržení museli předat na záchytku, oba byli pod vlivem alkoholu. Další dva byli zase mladší osmnácti let a samozřejmě, že šlo o nám dobře známé firmy,“ uvedla posádka hlídkového vozu.

V sobotu se to i pere. Policisté vyrážejí tu noc hned ke dvěma hlášeným potyčkám. První je hlášená ve Smilově ulici, kde podnapilý host začal strkat do číšníka, o kterém si myslel, že ho okradl o dvě stě korun. Policisté ho po chvilce zahlédnou na třídě Míru a předají kolegům z obvodního oddělení.
Druhý noční výjezd je zato s plynovým pedálem až na podlaze. Se zapnutým majákem se totiž hlídka žene do Holic vypomoct místním policistům u hlášené rvačky v diskotéce. Ani tady samozřejmě pachatel na nic nečeká a mizí ještě před příjezdem hlídek. Policisté však znají jeho jméno a o této výtržnosti si s ním ještě promluví.

Zbytek sobotní noci pak už proběhne v poklidu. „Tahle služba byla určitě ta klidnější. To ale neznamená, že to tak bude i zítra. V téhle práci zkrátka dopředu nikdy nevíte,“ loučí se v sobotu ráno policisté.

A jedna perlička na závěr. Přes víkend policisté po dlouhé době nenachytali za volantem žádného podnapilého řidiče, což se podle nich nestalo přinejmenším pár měsíců.