„Obžalovaný si předem opatřil tranzitní vízum, byl vyzbrojen funkční zbraní, zapojil se do činnosti Republikánské gardy. Jeho jednání je potřeba kategoricky označit jako škodlivé. Nacházelo se ve fázi pokusu a bylo dílem náhody, že nedošlo k provedení útoku,“ uvedl v závěrečné řeči státní zástupce Pavel Klail, který dodal, že neexistuje důkaz, že by Eštu útok provedl.

Eštu hrozilo odnětí svobody na 12 až 20 let, což by i podle státního zástupce bylo nepřiměřené. Požadoval pro obžalovaného 3 až 4 roky ve věznici s ostrahou.

Voják se od začátku brání, že na Ukrajinu vycestoval jako turista. Má tam známé, ze země pochází i jeho manželka. „Nejsem zlosyn, zabiják či gauner. Kdo mě trochu zná, zná mě jako férového člověka,“ řekl Eštu.

„Rozmyslel bych si to, kdybych věděl, že mě osud dovede do této soudní síně,“ dodal Eštu.

Podle verdiktu soudu se po příjezdu na Ukrajinu a vyzbrojení útočnou puškou AK-47 zapojil do činnosti organizované skupiny, takzvané Republikánské gardy Doněcké lidové republiky.

Stráž v zákopu

„Mezi jeho činnosti patřila stráž v zákopu na frontě, kopání zákopu a údržba zbraní. Takto jednal, přestože Doněcká lidová republika se prostřednictvím svých povstaleckých složek a jejich ozbrojených aktivit snažila za účelem získání nezávislosti narušit základní státní struktury Ukrajiny,“ popsal soudce pardubického krajského soudu Jan Šlosar.

Podle soudce se tak účastnil činnosti organizované zločinecké skupiny zaměřené k páchání teroristického útoku. „Hájil se, že na východní Ukrajině byl jako turista, soud této obhajobě neuvěřil. Jeho pobyt neměl jen turistickou náplň, i když některé zážitky zveličoval,“ konstatoval Šlosar.

Mezi důkazy byl i Eštův vlastnoručně psaný sešit, v němž formou deníku popisuje svou cestu na Ukrajinu. Objevují se v něm fráze jako „dvanáctihodinová služba v zákopech“, „je slyšet střelba z tanku na letišti“, „vyfasování kalašnikova“, „střelba na vestu a odchod na šichtu“. Eštu u soudu tvrdil, že si některé okamžiky zkrášlil.

„Je to pro mě blbé, ale dá se s tím žít. Případné odvolání nechávám na svém zástupci,“ zhodnotil verdikt soudu Eštu, který zopakoval, že byl na návštěvě u svého kamaráda, poznával zemi. Republikánská garda podle něj žádná zločinecká skupina není.

Na otázku, proč se tam fotil se zbraněmi, odpověděl svérázně: „Vy byste si neudělala fotku s automatem? Ne? Protože nejste militantně založená, já jsem.“

Nyní má v plánu zůstat na rodičovské dovolené a starat se o syna a další dítě, které s manželkou čekají. „Jsem jenom taťka a řadový občan České republiky,“ uzavřel Eštu.