U soudu vypovídal podplukovník a výsadkář Ivo Zelinka, který se s Eštu setkal u 43. výsadkového praporu v Chrudimi.

„Jeden z instruktorů výcviku ve Vyškově mě oslovil, že má podezření, že desátník Eštu pobýval se zbraní v ruce na Ukrajině. Říkal, že vedl řeči před spolubydlícími a ať si ho řádně proklepneme, protože si není jistý jeho způsobilostí služby v ozbrojených silách,“ vzpomínal Zelinka.

Velitelé praporu následně vypátrali anonymní profil obžalovaného na Facebooku, který byl nazvaný jako Elitní Výsadkář. Řadu informací z tohoto profilu poté Zelinka předal Vojenské policii. Jednalo se o fotografie, na nichž měl být Eštu oblečený v uniformách různých zemí, někdy držel i zbraně. Existenci takových fotografií potvrdili i jiní svědci. Profil byl však po čase smazán.

V uniformě i se zbraní

„Byl tam v uniformě, na některých seděl a měl zbraň položenou na kolenou. Předpokládám, že to bylo AK-47, ale že by z ní střílel, z fotografií patrné nebylo,“ uvedl Eštův kolega z výcviku Tomáš Kocour.

Jiný svědek uvedl, že na fotkách byly rozbombardované budovy. Podle Zelinky Eštu sloužil také u francouzské cizinecké legie, protože byl vyfocen ve výcvikovém centru legie v kompletní uniformě.

Výsadkářem se nestal

Výběrové řízení do Chrudimi Eštu neudělal, byl převelen k jiné jednotce. „Rychle se mě zbavili, ale nebyli féroví. Povídají, že jsem byl psychicky a fyzicky slabý, ale byl jsem na rotě nejsilnější,“ bránil se obžalovaný.

 Zelinka uvedl, že důvodem nepřijetí k výsadkářům byly psychické testy. „Něco tak bizarního jako jeho esej jsem za sedm let nečetl, naprosto nerealisticky odhadoval svůj přínos pro ozbrojené síly,“ řekl Zelinka. Eštu zůstal na útvaru v Chrudimi několik měsíců, velitelé ho nechtěli pustit ke zbraním, také se báli, že by mohl negativně ovlivnit další vojáky. „Instinkt velitele mi říkal postavit takového člověka mimo službu, ale dohoda s vyšetřovateli zněla, že k tomu nedojde, aby nedošlo k vyplašení desátníka Eštu,“ popisoval Zelinka s tím, že pokud by se Eštu dostal ke zbraním, mohl by dezertovat a poškodit pověst Armády České republiky nebo se pokusit o sebevraždu.

Eštu se proti výpovědi podplukovníka Zelinky před koncem líčení ohradil. „Ve většině případů nemluvil pravdu, já nevím proč,“ prohlásil Eštu.

Soudní jednání bude pokračovat 17. května.