I na tuto otázku by se občan mohl ptát poté, co včera při soudním líčení před královéhradeckým krajským soudem s Jiřím Mlíkou vyšly najevo podrobnosti vraždy, ke které došlo letos 21. února.

Dvanáctiletá oběť

Pětačtyřicetiletý Jiří Mlíka se v době spáchání činu měl nacházet v ochranné sexuologické léčbě. V roce 2002 se pokusil znásilnit a zabít dvanáctiletou dívku, kterou vlákal do bytu. Když se nahá a vyděšená pokusila utéct, začal ji rdousit. Dívka dodnes trpí vážnými následky. Bojí se chodit i ven. Ve vězení měl Mlíka strávit 12 let. Místo toho chodil z léčebny na procházky…

Krajský soud včera odhalil i jeho další trestní minulost. Mlíka znásilňoval už v roce 1988. Trest mu však po roce prominula polistopadová amnestie. Mlíka pak odešel do Německa. I tam si prohlédl vězení. Nejprve za řízení v opilosti, podruhé opět za znásilnění. Ženu středního věku tehdy pod smyšlenou záminkou zatlačil do bytu, škrtil ji a několik desítek minut ji nutil k nejrůznějším sexuálním praktikám. V roce 2002 pak přišla na řadu dvanáctiletá dívka… I po tom všem byl ale Mlíka letos v únoru mimo celu a z ochranné léčby si odcházel na propustky…

Příbuzní zavražděné ženy komentovali jeho předchozí činy v nechápavém rozčarování. Doživotí, které pachateli hrozí, totiž měl podle jejich mínění dostat už dávno.

Velké pátrání

Policisté po pachateli vraždy v Moravanech pátrali několik dní, a to nejen v Pardubickém kraji. Ze získaných záznamů kamer na nádraží a dalších svědectví kriminalisté sestavili přibližnou mapu pohybu zločince a obrátili se s žádostí o pomoc na veřejnost. A výsledky se dostavily.

Policisté Jiřího Mlíku dopadli v noci 27. února, tedy šestý den po vraždě.

Mlíka se nevrátil z další vycházky z léčebny na Litoměřicku a azyl hledal u své nové přítelkyně, se kterou se seznámil prostřednictvím internetové seznamky.

Žena ho ten večer chtěla představit svým rodičům jako svého nového přítele.

V jednu hodinu ráno pak rodinu přišla vzbudit policie. Hledali právě jeho.

 Muž v červené bundě. Takový byl zpočátku jediný popis pachatele, který 21. února letošního roku zavraždil v Moravanech na Pardubicku důchodkyni.

Policie zpočátku měla jen pár svědectví a záznam z kamery pardubického nádraží. O šest dní později ale pachatele zadržela.

V rukou kriminalistů se tak ocitl pětačtyřicetiletý recidivista Jiří Mlíka, který měl v době zatčení být v ochranné sexuologické léčbě pro pokus vraždy a znásilnění dvanáctileté dívky. Ostatně znásilňoval již třikrát.

„Donutili mě!"

Před soudním senátem ale tento muž tvrdil, že všechna obvinění jsou smyšlená, přiznání vynucená a on sám nikdy v Moravanech nebyl.

Jeho verzi však začaly rozebírat jak znalecké posudky, tak výpovědi svědků.

Mlíka měl osudného dne pod záminkou sociálního volna opustit léčebnu a odjet do Pardubic vyřídit si záležitosti kolem dokladů. Po odchodu z úřadu ale zamířil na nádraží a odtud do Moravan. Zde jej spatřila jedna ze svědkyň.

Mlíka pak pod smyšlenou báchorkou, že je kontrolor kvality vody zazvonil právě u dveří ženy, která jej předtím spatřila ve vlaku. Nechal si od ní natočit vodu z kohoutku do lahvičky od přesnídávky a ukázat čerpadlo ve sklepě, a poté odešel. O několik minut později ale zazvonil o dveře vedle a tentokrát vstoupil do bytu, kam jej vpustila nicnetušící 73letá oběť.

Pozdní varování

Přitom si všiml odložené peněženky. Požádal tedy ženu o natočení vody do lahvičky. Když se vracela z kuchyně, začal ji škrtit. Ve chvíli, kdy napadená žena upadla a chroptěla na zemi, jej však vyrušilo klepání na dveře.

„Chtěla jsem sousedku varovat před tím divným člověkem. Ten údajně kontroloval vodu prostřednictvím naší známé, která k ní právě šla na návštěvu," vypověděla před soudem sousedka zavražděné. Té se cestou z nákupu podezřelá návštěva rozležela v hlavě a podivného muže v červené bundě dokonce vyrazila hledat na vlastní pěst v okolí domu i na nádraží. Bylo však již pozdě…

Vyrušený vrah sebral v kuchyni hadr na nádobí a začal jej ženě cpát do úst. Žena se ale stále bránila, a tak se vrátil do kuchyně, kde sebral vařečku a až s její pomocí zatlačil hadr ženě hluboko do krku. Žena na následky rdoušení a dušení zemřela.

Stopy vrahovy DNA

Posudky znalců z oblasti genetiky pak vyvrátili další ze lží, kterou se Mlíka hájil.

Za nehty zardoušené ženy nalezli znalci stopy DNA muže, který tvrdil, že ženu nikdy nepotkal a v Moravanech nikdy nebyl.

Vyrušený vrah pak sebral v bytě peněženku a oknem, které po sobě utřel kapesníkem kvůli otiskům, uprchl z domu. Nastoupil na osobní vlak, který jej dovezl zpět do Pardubic. Jeho pohyb na nádraží zaznamenaly bezpečnostní kamery, stejně jako již dvakrát předtím.

Doživotní trest?

Cestou ve vlaku se na toaletě zbavil ukradené peněženky i lahvičky na údajný odběr vody. Jenže byla zima a oba předměty zůstaly zaseknuté v toaletě, kde je v Pardubicích našly uklízečky.

I tento nález pak policisty přivedl na správnou stopu.

Líčení bude pokračovat 20. června. Jiřímu Mlíkovi ale hrozí patnáct až dvacet let žaláře, případně i doživotí.