Rozhodl o tom ve čtvrtek Vrchní soud v Praze, když zamítl jeho odvolání proti březnovému verdiktu Krajského soudu v Hradci Králové. Pěnkava se znásilňováním začal ještě předtím, než bylo dívce 18 let. Navíc jí způsobil těžkou újmu na zdraví, trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Muž má dívce zaplatit 120 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Pěnkava dívku znásilňoval od první poloviny roku 2005 do konce léta 2007, bydlel s její matkou ve stejném bytě. Sama v minulosti hovořila o tom, že se tak stalo více než šedesátkrát. U soudu řekla, že se muže bála, a trestní oznámení tak na něj podala až v roce 2009. Také vypověděla, že ji Pěnkava přinutil, aby si vzala různé finanční půjčky. Prý je kvůli tomu nyní v exekuci.

Muž u vrchního soudu obvinění odmítal a snažil se zpochybnit výpověď své oběti. „Ze začátku povídala, že to bylo dvacetkrát, pak změnila výpověď, že to bylo jednašedesátkrát… Nevím, co si od toho slibuje,“ řekl Pěnkava odvolacímu senátu. Dívka podle jeho slov lhala, aby se mu pomstila za to, že jí nepomáhal splácet půjčky, nebo její obvinění vyplývá z toho, že se do něj zamilovala.

Obhájkyně obžalovaného tvrdila, že psychické problémy začala mít dívka až po podání trestního oznámení, tedy se značným časovým odstupem. Svědci si navíc podle ní ničeho nevšimli. Odvolacímu senátu tak navrhla, aby jejího klienta obžaloby zprostil, případně mu zmírnil trest.

Vrchní soud však odvolání zamítl. „Soud prvního stupně podle našeho názoru vyhodnotil důkazy správně,“ uvedl předseda odvolacího senátu Jindřich Fastner. Z výpovědí svědků i znaleckých posudků podle něho vyplývá, že dívka nemá sklony ke lhaní.