Řádově stovka vyloupených sklepů po celých Pardubicích. Neztrácely se ale lyže, elektronika, ale spíš potraviny a zavařeniny. Případ podivný sám o sobě, jenže počet skutků v posledních týdnech rostl po celém městě rostl velice rychlém tempem. Až do včerejší půlnoci.

Pachatelé „zmizeli"

Když na sídlišti Závodu míru šel jeden z nájemníků po půlnoci domů, všiml si světla ve sklepních prostorách domu a co víc – zaslechl cinkání nářadí. Nebylo těžké uhodnout, co se ve sklepě děje. Muž tak potichu vycouval a přivolal na místo policisty. Několik hlídek policie a strážníků dům ze všech stran obklíčilo. Až pak se policisté vydali dovnitř. Ve sklepní uličce však byly pouze vypáčené dveře a narovnané věci, pachatelé nikde.

Kdyby na místě byl majitel neviditelného pláště, dalo by se náhlé zmizení pochopit. Jenže kouzelníci sklepy nevykrádají. V uličce bylo 24 sklepních kójí. 23 z nich mělo zámky ve dveřích vypáčené. Ten poslední byl jako jediný zamčený. Čtenář teď už stejně jako v noci policisté tuší, že právě ty poslední dveře nebyly zamčeny zvenku majitelem, ale zevnitř právě zloději…

Měli „vlastní" sklep

Na taktiku: „Já počkám, já mám času dost" se pachatelé připravili. V případě odhalení měli s sebou vlastní zámek, který hned zkraje nainstalovali místo vypáčeného. Mohli se tak sami zamknout a čekat do chvíle, než by náhodný svědek z místa odešel. Rázné bušení na dveře podpořené štěkotem služebního psa způsobilo, že zámek po chvíli cvakl a vstříc policistům vystoupili hned tři delikventi.

„Vzhledem k tomu, že se přiznali téměř ke stovce sklepů, není škoda až tak vysoká, neboť terčem jejich zájmu byly hlavně potraviny, jako mléko, zavařeniny, kompoty, brambory. Co se týká hmotnějších a cennějších věcí, k seznamu můžeme přičíst dvě jízdní kola a jednu sekačku na trávu. Kriminalisté jim již včera ráno předali obvinění z trestných činů krádeže. Celkem trojice po Pardubicích napáchala škody za osmdesát tisíc," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
Další perličkou, je i zajištěné kolo, na kterém jeden z pachatelů přijel.

Jedno kradené kolo

„Majitelka dámského kola červené barvy, které jen pár hodin před zatčením jeden ze zadržených odcizil z jiného sklepa zatím jeho krádež nestihla ani nahlásit, takže ji policisté určitě potěší rychlostí navrácení dopravního prostředku,"dodala Eva Maturová.
Pachatelé, bílí muži ve věku 19, 33 a 37 let, loupili po celých Pardubicích a sklepy brali doslova hromadně.  Pomyslným vůdcem byl recidivista, u kterého bude policie žádat o vazební stíhání.

„U nás v ulici také vykradli několik sklepů. Zmizely právě potraviny, zavařeniny. Je to sice už pár týdnů, ale od té doby důsledně zamykáme přední i zadní domovní dveře. Z toho zadržení zlodějů máme ale velkou radost. Důkladně zamykat z preventivních důvodů už ale raději nepřestaneme, i když to tu doteď nebylo tak striktní," říká jeden z obyvatelů pardubické Višňovky Martin Komár.