Výkupny kovového šrotu zaznamenaly od března kvůli zavedení bezhotovostních plateb meziroční propad výkupu zhruba o šedesát procent.

Zavedením výhradně bezhotovostních plateb totiž lidé podle výkupců kovů ztratili motivaci šrot do sběren vozit, protože nedostanou peníze hned na ruku, ale jen složenkou či na účet.

„Dopadlo to na slušné lidi, co nikdy nic neukradli. Takzvané problematické skupiny k nám se šrotem nikdy nejezdily, byli jsme pro ně moc daleko. Pokles výkupu od lidí je skoro o dvě třetiny. Jediný, kdo na tom vydělal, je pošta," řekl majitel kovošrotu v Černíkovicích na Rychnovsku Radovan Skřítecký.

„Je to slabota. Řada lidí nemá účty, není jim kam peníze posílat. U nás byl propad o 70 procent, pro nás to byl značný příjem," řekl Jiří Drbal z Kovošrotu Hůrka v Pardubicích.

„Jen uklízeli město"

Podle Drbala se do sběrny nedostával kradený materiál, za jehož vykoupení kovošrotům hrozí vysoké pokuty. Řada jeho zákazníků si přivydělávala sbíráním starých zrezlých kovů, které našli třeba v příkopech, na černých skládkách nebo odváželi šrot ze zahrad, s jejichž majiteli se na tom domluvili.

„Vlastně poklízeli město. Denně si tak vydělali třeba stokorunu, aby měli na základní žití. Otázkou je, jak teď ten příjem nahrazují, snad se tím nezvyšují krádeže," řekl Drbal.

Podle Carmen Bydžovské, která provozuje sběrnu Collect v Hradci Králové, spadl výkup šrotu od lidí asi o 60 procent. Nový systém se Bydžovské nelíbí. „Přidělalo nám to jen práci. Vypisuji složenky a stále jezdím na poštu. Na zadaných adresách si lidé mnohdy složenku ani nevyzvednou a ta se nám vrátí. Někdy lidé přinesou šrotu tak málo, že to nedá ani na zaplacení složenky," vysvětluje.

Sběrači se podle ní místo šrotu výrazně více zaměřili na papír, u něhož také proti loňsku vzrostla výkupní cena. „Letos vykupujeme 20 až 25 tun papíru měsíčně při ceně asi 1,70 koruny za kilogram. Loni to bylo kolem deseti tun při ceně asi 1,20 koruny," řekla Bydžovská.

Zavedení bezhotovostních plateb podle radnic a policie přispělo k úbytku krádeží kovů. „Zcela zmizely krádeže kovových poklopů kanálů. V prvním pololetí roku 2015 městská policie neeviduje žádnou takovou krádež," uvedla mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová.

Rovněž podle náchodské městské policie krádeže kovového majetku ubyly, ovšem nezmizely zcela.

Také v Chrudimi krádeže kovů po zavedení vyhlášky téměř vymizely. V minulosti se víc ztrácely okapy nebo kanálové mříže. Některá města proti tomu bojovala osazením poklopů z tvrzené gumy.

„Ani nemám pocit, že by se zvýšila jiná drobná kriminalita, když určité skupiny lidí přišly o své příjmy. Jsou tu neziskovky, které lidem v nouzi pomáhají, a dobře pracuje i oddělení prevence kriminality," řekl vrchní strážník městské policie v Chrudimi Lukáš Dvořák.

Kovy se ale z ulic neztrácejí ani po zavedení vyhlášky. „V Pardubicích s krádežemi problém nemáme. Kdysi jsme našli u sběrny litinové kryty pouličního osvětlení. Někdo je tam nechal, protože je sběrna nevzala," uvedl ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl.