Pardubičtí policisté dopadli a obvinili pachatele, jehož rejstřík protiprávní činnosti už je pomalu delší, než trhací kalendář. Na svědomí má jízdní kola, telefony, domy i krádež auta. To všechno stihl ještě před dovršením dvaceti let věku.

Kriminalisté na pachatele přišli skrze jídní kola. Těch má na svědomí nejméně sedm v hodnotě kolem třiceti tisíc korun. "Jejichž zmizení nám jejich majitelé oznamovali v červenci letošního roku. V průběhu vyšetřování této majetkové trestné činnosti však kriminalisté nezůstali pouze u bicyklů, ale stejného muže obvinili i z krádeží mobilních telefonů, z několika vloupání i krádeže osobního vozidla," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Násilím rval dětem mobil z ruky

Zvláště zbabělý se pachatel ukázal při krádežích mobilních telefonů.  Zaměřoval se totiž na oběti povinné základní školní docházkou. "K první krádeži došlo 18. srpna kolem dvacáté hodiny večerní, kdy měl vytrhnout z ruky nezletilého mobilní telefon Lenovo v hodnotě dvou tisíc korun a z místa utéct. Stejným způsobem měl o Samsung Galaxy A3 připravit dalšího nezletilého před nejmenovanou základní školou v Pardubicích, tam se cena mobilního telefonu pohybovala okolo pěti tisíc korun," uvedla Eva Maturová.

Neskončil jen u telefonů a jízdních kol. Své portfolio rozšířil i o krádež osobního vozu. K tomu se dostal 6. září večer kolem osmnácté hodiny za čerpací stanicí v Palackého ulici. "Spolu s dalším nezletilým a dvěma dívkami nastoupil do odemčeného vozidla Škoda Felicia, uvnitř našel klíče, nastartoval a jal se jezdit po parkovišti, kde také narazili do sloupu. Po střetu se údajně řidiči vyměnili a pokračovali do města, kde byli na ulici Jana Palacha zastaveni policejní hlídkou. Za volantem už v té době seděl jeho čtrnáctiletý spolupachatel. Právě u něj pak policisté dalšími výslechy zjistili, že spolu podnikali další akce," dodala Eva Maturová.

Tak například se společnými silami vloupali do karavanu, odkud měli odnést přímočarou pilu, úhlovou brusku a další nářadí. "Dne 13. září se měli zeptat kolemjdoucího školáka na přesný čas, ten se podíval na mobilní telefon, který mu vzápětí odcizili a ve stejný den měli vypáčit dvě skříně umístěné v suterénu polabinského panelového domu," popsala dále Eva Maturová. Jelikož ale byl sklep prázdný, vloupali se ještě do rekonstruovaného domu. Tam odcizil mandolínu zdobenou intarzií, telefonní přístroj se sluchátkem a kulatým ciferníkem, nástěnné hodiny pendlovky, závěsnou kuchyňskou váhu. Celkem přes pět tisíc korun škody.

"Devatenáctiletý podezřelý je v tuto chvíli stíhán za krádeže, za což mu hrozí dvouleté vězení. Co se týká nezletilého, vše probíhá za účasti sociálních pracovnic a zákonných zástupců. Vzhledem k věku však zdaleka nehorozí nezletilému takové tresty, jako jeho devatenáctiletému kamarádovi. Přinejmenším se ale o jeho životní styl bude zajímat již zmíněný orgán sociálně právní ochrany dětí," uzavřela Eva Maturová.