„Dva odsouzení muži, 64letý ze Středočeského kraje a 43letý z Orlickoústecka, se začátkem letošního roku domluvili, že mladší z nich po propuštění z výkonu trestu zajistí odvezení a ukrytí čtyř lidí mimo území České republiky. Mělo jít o 34letého muže, jeho 31letou manželku a dvě dcery ve věku 7 let a půl roku. Tímto skutkem chtěli znemožnit svědectví muže během nařízeného soudního líčení proti staršímu z odsouzených," popsala mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

Čin připravovali

Jenže to nemělo být vše. Celá rodina měla za svědectví u soudu zaplatit životem.

„Prostředky získané na jejich pobyt v zahraničí měli odsouzení použít pro vlastní potřebu. Zároveň přemýšleli i o částce 2.200.000 korun z majetku muže, kterého plánovali zavraždit. Chystali ji převést na svá konta. Čin už začali připravovat. Mladší z odsouzených měl jménem 34letého muže dokonce vyhotovit několik dopisů určených různým osobám. V nich předstíral odjezd do zahraničí a odvolání usvědčující výpovědi. Tyto dopisy chtěl po propuštění z vězení rozeslat," dodala Jitka Vavřinová.

Jenže to už nestihl. Sotva letos v květnu opustil brány vězení a udělal pár kroků, skončil zase v rukou kriminalistů a v poutech.

Vražda je jeden z mála trestných činů, u nichž je trestná i samotná příprava. Pachatelům, kteří takový čin plánují, tak hrozí stejná délka trestu, jako kdyby k činu došlo. V tomto případě to znamená 15 až 20 let nebo dokonce trest výjimečný.

Není tomu příliš dávno, co byl za přípravu vraždy své bývalé družky odsouzen pardubický podnikatel Luboš Linhart. Soud mu v roce 2013 udělil pětiletý trest. Motivem byly nešťastné vztahy a spor o dceru.