Policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality je v uplynulých dnech obvinili z krácení daně. Muži si měli neoprávněně přijít na 20 milionů korun a ve stadiu pokusu zůstaly obchody za šest milionů.

Všechno vypadalo zpočátku naprosto nevinně a legálně. Podnikatelé obchodovali s kovovým šrotem, který nakupovali v různých státech Evropské unie. Problém byl však v tom, že ho vydávali jako zboží pořízené v Čechách.

„Obvinění nakupovali kovový odpad v jiném státě Unie, přičemž pro účely daňového řízení deklarovali jeho nákup v tuzemsku a dále tento prodávali do jiného členského státu Unie. Vše z důvodu uplatnění odpočtu DPH na vstupu. Tyto obchody byly prováděny výhradně za účelem vylákání nadměrných odpočtů DPH,“ objasnil Roman Skřepek, tiskový mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Vyšetřováním vyšlo najevo, že muži nakupovali kovový odpad od dubna 2009 do ledna 2010, a to v 84 případech. Pokud jim u soudu bude prokázána vina, mohou strávit za mřížemi až deset let.

(sir)