Podle spisu se je snažil zamaskovat tím, že je označil za „nástroje, přístroje a modely určené k předváděcím účelům, například při vyučování nebo na výstavách, nevhodné pro jiné účely – 3x kompletní fyzikální aerodynamické modely pro použití ve větrném tunelu“.

Obžalovaný proces považoval za absurdní. „Proti obžalobě se musím rezolutně ohradit. Že jsem do USA chtěl pašovat sovětské rakety, je hodně přitažené za vlasy,“ uvedl muž, který deaktivované rakety zakoupil od Vojenského technického ústavu ve Slavičíně. „Části raket, které byly deaktivovány a delaborovány, byly určeny pro americká muzea a sběratele,“ řekl Horský.

Se svým tvrzením, že se nejednalo o vojenský materiál, však u soudu narazil. „Bodlák zůstane bodlákem. I když se snaží vypadat jako růže,“ poznamenal předseda senátu Roman Drahný a uložil muži pokutu 200 tisíc korun.

Možnost podívat se do zákulisí pardubického krematoria během dne otevřených dveří využily stovky návštěvníků.
FOTO: Krematorium se na Dušičky otevřelo veřejnosti. Žeh návštěvníky fascinoval

Soudce Drahný také poukázal na zákon o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, který mimo jiné popisuje vojenský materiál jako „výrobky, jejich součásti a náhradní díly, které jsou vzhledem ke svým charakteristickým technickokonstrukčním vlastnostem posuzovány jako zkonstruované především pro použití v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostních sborech a službách“.

Nebyly to hračky

Podle předsedy pardubického soudního senátu může mít Horský, stejně jako spousta kluků, zálibu v militáriích, ale ta nesmí být v rozporu se zákonem. „Rozhodně to nebyly hračky či skluzavky pro děti. Obžalovaný navíc na obchodování s touto technikou nemá licenci,“ dodal soudce.

Jelikož se nejednalo o prodej do států s bezpečnostním rizikem, přistoupil soud pouze k výchovnému trestu. Pokud Horský nezaplatí, hrozí mu 4 měsíce za mřížemi.

Z rozhodnutí soudu byl rozladěn nejenom Horský, ale i jeho obhájce Radek Ondruš. „Rozsudek byl pro mě opravdu překvapivý. Stále se domnívám, že delaborací ztrácí zbraňový systém charakter vojenského materiálu. Je tak otázkou, zda znehodnocená věc zůstává tím, čím byla vyrobena,“ nechal se slyšet Ondruš a dodal, že rakety byly znehodnoceny pro sběratele v USA.

„U nás si kdokoliv může koupit tank či raketu. A je naivní si myslet, že kdyby materiál mého klienta byl skutečně vojenským materiálem, že by prošel přes americký celní úřad,“ konstatoval advokát.

Rozsudek není pravomocný, Horský se hned na místě odvolal.

Ilustrační foto.
V Pardubicích se bude testovat nová léčba nádoru děložního čípku