Krajský soud v Hradci Králové ve středu odsoudil devatenáctiletého Jiřího Šponara za zločin ublížení na zdraví k sedmi rokům ve věznici s ostrahou.

Podle státního zástupce loni v říjnu Šponar udeřil před diskotékou v Dobrušce pěstí čtyřiatřicetiletého muže, který se po jedné tvrdé ráně složil k zemi a z bezvědomí se již neprobral.

Šponar musí zaplatit rodičům zemřelého muže odškodné ve výši téměř 500 tisíc korun, družce 240 tisíc korun, dvěma bratrům po 175 tisících korun a Všeobecné zdravotní pojišťovně 4089 korun. Šponar se po poradě se svým obhájcem na místě proti výši trestu i škody odvolal, a případ proto bude dál řešit Vrchní soud v Praze. Státní zástupce si ponechal lhůtu na podání odvolání.

„Soud nepochybuje o vině, obžalovaný zaútočil s vědomím, že muži může ublížit a není zde žádná omluvitelná pohnutka, jako strach nebo zmatek, která by mohla čin překvalifikovat,“ uvedl při čtení rozsudku předseda senátu Miloslav Ježek. Obhájce Jiřího Šponara se totiž snažil čin překvalifikovat na ublížení na zdraví s nedbalostním následkem smrti z odůvodnitelné pohnutky, kde je trestní sazba od dvou do osmi let.

Soud při výši trestu, který je při dolní sazbě pěti až deseti let, přihlédl k věku obžalovaného, jeho beztrestnosti a lítosti, kterou projevil nad svým činem.

„Všechno se mi to pořád vrací. Nemůžu se vyrovnat s tím, že jsem někomu vzal život. Byla to jedna rána. Hrozně mě to mrzí, nemůžu to už vzít zpátky, ale rozhodně jsem nic takového nechtěl způsobit,“ kál se se slzami v očích a třesoucím se hlasem Jiří Šponar.

Potyčka začala již uvnitř

Podle obžaloby se Šponar proti svému soku náhle rozeběhl a pravačkou sevřenou v pěst mu dal ránu do obličeje. „Způsobil tak poškozenému velmi prudký záklon hlavy a krční páteře dozadu, v důsledku čehož došlo u poškozeného ke zhmoždění mozku s přetržením mozkových stonků,“ citoval z obžaloby státní zástupce. Napadenému nepomohl ani rychlý zásah lékařů. Při převozu do nemocnice zemřel.

Potyčka začala již uvnitř diskotéky, kde byl Šponar se svým otcem. Dva muži, z nichž jeden byl poškozený, měli následně provokovat obžalovaného.

„Seděl jsem u stolku a najednou mě chytil zezadu za triko a ptal se mě, co jsem to tam předváděl za kreace,“ uvedl Šponar.

Verbální nadávky přesáhly ve fyzickou potyčku a oba podnapilí aktéři si nebrali servítky. Zakročil otec Šponara i místní vyhazovač a další děj se odehrál před diskotékou.

„Stále jsme si nadávali, otec se to snažil uklidnit. Odešel jsem stranou a pak viděl, jak otec po útoku padá k zemi. Bál jsem se o tátu, proto jsem udeřil poškozeného pěstí. Spadl na zem jako strom a už se nehýbal,“ řekl Šponar, který následně napadl i druhého muže a poté s otcem utekli.

Druhý z poškozených mužů uvedl, že před diskotékou si naopak začal Šponar. „Vypadal jako vzteklý kohout, který doráží,“ tvrdí.

ČTĚTE TAKÉ:
'Dal jsem mu ránu pěstí a on se skácel jako strom'

Jan Pruška