Dvakrát měli pardubičtí strážníci co do činění se psy, kteří potřebovali pomoci. V tom prvním případě to bylo spíš k rozumu. Na strážníky se totiž obrátila majilteka psa, které se zvíře údajně vysmeklo a skočilo do řeky. V prvním případě strážníci přijali oznámení samotné majitelky, které se údajně pes vysmekl a skočil do Chrudimky. "Nereagoval na žádné její povely a vodních radovánek si měl užívat již více než hodinu. Žena si plavajícího psa nebyla schopna přivolat k sobě a stejně se vedlo dvěma hlídkám, které se nakonec snažily neposlušného psa nalákat ke břehu," uvedla mluvčí pardubických strážníků Lenka Uskobová.

Úspěšní byli až přivolaní hasiči, kteří na Chrudimku spustili člun a s jeho pomocí nahnali stále plavajícího psa ke strážníkům na břeh. "Tam už hlídka psa odchytila a předala majitelce, která není strážníkům neznámá. Na konci března jí totiž jejího zvířecího kamaráda, který volně pobíhal po náměstí v Pardubicích, předávali také. Vzhledem k tomu, že se žena opakovaně dopustila přestupku tím, že nesplnila povinnost stanovenou v obecně závazné vyhlášce obce (umožnila volné pobíhání psa), převzala si od strážníků příkazový blok v hodnotě pět set korun," uvedla Lenka Uskobová.

Neuplynulo ani několik hodin a přišla záchrana číslo dvě. Tentokrát už však doopravy. V parku Na Špici uvázl totiž pes v bahně a to tak, že se sám nedovedl vyprostit.

"Asi padesátikilové zvíře nebylo s to se dostat zpět na pevnou zem a jeho majitelka mu nedovedla pomoci. Prostřednictvím linky 112 se tedy obrátila na záchranáře. Operační této linky si přizval k součinnosti strážníky odchytáře i hasičů v obavě, že by pes mohl být zraněný. Tato obava se naštěstí nepotvrdila," popsala Lenka Uskobová.

Jenže záchrana nebyla jen tak. Když strážníci dorazili na místo, nalezli v bahně totálně vyčerpaného psa. Ten ležel na boku a neměl sám šanci bez pomoci vylézt a práci to dalo i našim strážníkům. Naštěstí se jednalo o staršího a rozvážného psa, který ihned pochopil, že se mu strážníci pokouší pomoci a zachoval klid," popsala Uskobová.

Ve dvou lidech se stáržníkům podařilo psa částečně vyprostit a podložit dekou, na které jej poté vytáhli o něco dál. Pak už s pomocí hasičů se pes ocitl na pevné půdě. "Po chvíli odpočívání byl psí senior schopen chůze. Protože nepotřeboval další ošetření, byl předán majitelce, která byla ráda, že její psí společník tuto událost přestál relativně bez úhony. Slova díků si vyslechli strážníci i hasiči," uzavřela Lenka Uskobová.