Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zatýkal ve středu na Pardubicku kvůli prodeji trhavin. Deníku se podařilo zjistit, že muž, kterého policisté zadrželi ve Valech, se za částku třiceti tisíc korun pokoušel prodávat trhavinu perunit, kterou vyrábí semtínská Explosia.

Prodal, ale policii

Jenže jeho zákazníkem byl policejní agent, který šel dostatečně najisto. Muže, i jeho další okruh známých, policie sledovala už dlouho a po zadržení prodejce následovala domovní prohlídka.

Ještě ve Valech na Přeloučsku se jim podezřelý chlubil tím, jak pěkný má doma arzenál. Na svou domácí sbírku byl náležitě hrdý, protože do svého sběratelství byl zapáleným fanouškem. Jeho radost ale přítomní policisté nesdíleli.

Víc, než čekali

Co všechno doma má, ale překvapilo i samotné muže zákona. Samotná akce totiž byla původně plánována krátce. Zadržet, zajistit materiál a odjet. Po vstupu do domu ale policisté zjistili, že to uvnitř vypadá jako v divokém zbrojním skladu, a že i samotný pohyb na místě činu bude vyžadovat značnou opatrnost.

Dělal jim průvodce

Policisté se totiž při prohlídce museli spolehnout na informace od samotného zadrženého, který jim v nebezpečném prostředí doslova musel dělat průvodce. Do některých částí domu dokonce policejní pyrotechnik raději nejdříve poslal na obhlídku dálkově ovládaného robota.

Miny, granáty…

„Ve sklepě, v boudě u domu i samotném domě bylo úplně všechno, z čeho by amatérský pyrotechnik nebo chemik doslova zajásal," popsal Deníku dobře informovaný zdroj.
V domě se po zevrubné prohlídce nalézalo snad vše, co se v nedaleké semtínské chemičce vyrábí.

Řada věcí především značky Explosia byla ještě v originálním balení. Tuto část sbírky policisté zabavili a odvezli. Jenže množství, které při prohlídce nalezli, bylo asi šedesát kilo.

Plastická trhavina

„Na místě byly desítky kilogramů nejrůznějších výbušnin, miny, granáty, rozbušky k trhavinám i samotný perunit – silná plastická trhavina dynamitového typu užívaná v průmyslu," dodal zdroj obeznámený s případem.

Spolu s třaskavinami muž také doma přechovával množství chemikálií. Od jedů přes žíraviny až po dosud neidentifikované sloučeniny, u kterých nebyla do poslední chvíle jistota, jestli nehrozí vznícením či výbuchem v případě manipulace.
Krom toho si nadšený sběratel doma sám některé třaskaviny vyráběl. A to v místě, kde bydlel se svou přítelkyní, dítětem a rodiči.

Až osm let…

Policisté zatím zadrženého muže viní z nedovoleného ozbrojování. V případu by připadal v úvahu až osmiletý trest odnětí svobody. Policie však připustila, že nezasahovala pouze ve Valech, ale i na dalších místech. Podle informací Deníku byli ve východních Čechách zadrženi minimálně dva muži, oba zřejmě pracovali v semtínské chemičce.

Explosia dává ruce pryč

Ačkoliv v domě policisté objevili při zátahu trhavinu perunit i další produkty Explosie, semtínská firma se k jejich původu nezná. "Společnost Explosia doposud neobdržela oficiální informaci o identifikaci nalezeného materiálu a zadržené osoby. Proto zatím nebude vedení společnosti poskytovat bližší informace. Zabezpečení areálu Explosia a.s. je zajištěno fyzickou a elektronickou ostrahou dle bezpečnostních standardů," uvedla mluvčí Explosie Lucie Pošvárová.

Téměř jako Bělá nad Svitavou
Případ, který se stal ve Valech, připomíná scénář, jenž před pěti lety nastal v Bělé nad Svitavou. U pětačtyřicetiletého muže, který v domě bydlel se svou matkou, se tehdy při prohlídce našlo enormní množství zbraní, munice a chemikálií přesně jako nyní ve Valech. Zadržený muž byl kvalifikovaný pyrotechnik a zřejmě trpěl i duševní chorobou. Na rozdíl od Valů ale likvidace tohoto skladu trvala dva měsíce a finanční náklady na sanaci objektu dosáhly částku tři miliony korun.